Manaslu 2012: nieudany atak szczytowy. Wspinacze zawrócili

Nie powiódł się atak szczytowy na ośmiotysięcznik Manaslu (8156 m n.p.m.) w Nepalu. Z powodu silnego wiatru wspinacze zawrócili na wysokości 7600 m. Obecnie wszyscy są już w bazie.

Dołącz do nas na Facebooku

Wspinacze zawrócili

Do ataku szczytowego zespół przystąpił 16 maja o godz. 24.00 czasu nepalskiego. W stronę wierzchołka himalaiści wyruszyli z obozu III na wysokości 7100 m.

- O 24.00 czasu nepalskiego do ataku na szczyt Manaslu, z podniesionego obozu III na wys. 7100 m. ruszyli: Jarek Gawrysiak, Jędrek Andrzej Bargiel i Kamil Grudzień. W obozie III pozostał jako wsparcie: Grzegorz Borkowski. W obozie I na wys. 5700 m oczekują: Jurek Natkański i Rafal Fronia - przekazał 16 maja Jerzy Natkański, szef wyprawy.

Manaslu: droga na szczytManaslu: droga na szczyt Fot.: PHZ

- Atakujący szczyt zawrócili z wysokości 7600 m po 5 godzinach torowania w silnym wietrze. Torowali z wyższego C3 tj. wys. 7100 m. Są cali i zdrowi. Wszyscy schodzą w kierunku bazy - poinformował kierownik ekspedycji rankiem 17 maja.

- Nie bez wpływu na kondycję atakujących miało torowanie w głębokim śniegu od wys. 5900 m do 7400 m. Wyprawa opuści bazę 19 maja i po 5 dniach karawany dotrze do Katmandu - dodał Natkański.

- Piotr Snopczyński i Wojtek Sarna zajdują się w tej chwili w C1. Jutro zwiozą na nartach do bazy resztę niezabranego sprzętu. Reszta ekipy już w bazie - przekazał szef wyprawy kilka godzin temu.

Ósmy szczyt

Manaslu jest ósmym pod względem wysokości szczytem świata. Według pomiarów ma on 8156 m n.p.m., chociaż w niektórych źródłach pojawia się również wysokość 8163 m. Góra znajduje się w północnej części Nepalu.

ManasluManaslu Fot.: PHZ

Pierwszego wejścia na ten ośmiotysięcznik dokonali Japończycy w 1956 roku. 9 maja szczyt zdobyli Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu, a dwa dni później na wierzchołku stanęli Kiichiro Kato i Minoru Higeta. Wśród Polaków pierwsi Manaslu zdobyli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski 12 stycznia 1984 roku. Jednocześnie, podczas tej wyprawy, którą kierował Lech Korniszewski, Polacy zapisali się w historii himalaizmu jako pierwsi zimowi zdobywcy Manaslu.

Zimą na Broad Peak

Ekspedycja na Manaslu jest to już trzecia wyprawa unifikacyjna PZA organizowana w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015". Ekspedycja stanowi etap przygotowań do wyprawy Polaków na niezdobyty zimą ośmiotysięcznik Broad Peak (8051 m n.p.m.), który znajduje się na granicy Chin i Nepalu. Wyprawa, której liderem będzie Krzysztof Wielicki, rozpocznie się na przełomie 2012 / 2013 roku.

Relacje z wyprawy możesz znaleźć TUTAJ. Szczegóły dostępne także na oficjalnej stronie projektu oraz na stronie Fundacji Kukuczki.