Rusza wyprawa unifikacyjna PZA: Polacy zdobywają Manaslu

Polacy na szczycie Manaslu (8156 m), ósmej co do wysokości góry świata. To kolejna wyprawa unifikacyjna Polskiego Związku Alpinizmu organizowana w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015". Ekspedycja, której kierownikiem będzie Jerzy Natkański, rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek 9 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku

Organizacja wyprawy

Polscy himalaiści będą wspinać się drogą klasyczną, czyli północno wschodnią ścianą. Baza wyprawy znajdzie się na lodowcu na wysokości ok. 4800 m n.p.m. Powyżej bazy, himalaiści planują założyć 3 obozy pośrednie: pierwszy na wysokości 5600 metrów, drugi na wysokości 6800 metrów i obóz trzeci na 7200 metrach.

- Wspinaczka będzie odbywać się w zespołach 3, a w ostateczności 2-osobowych. Celem ubezpieczenia drogi wspinaczkowej i powrotu zamierzamy zaporęczować najtrudniejsze miejsca linami 6 i 7 mm o łącznej długości 600 m, a także będziemy przygotowani na ubezpieczenie grani szczytowej (lina 5 mm) - mówi Jerzy Natkański kierownik wyprawy. - W związku z przewidywanymi dużymi opadami śniegu, (nawet do 2 metrów) jesteśmy przygotowani na odnawianie zaporęczowania drogi, a także na ewentualność przysypania obozów, czy ich zniszczenia - dodaje szef ekspedycji.

ManasluManaslu Fot.: Kinga Baranowska

Każdy zespół działający powyżej bazy będzie zaopatrzony w łączność radiową i pozycjoner GPS. Cała droga będzie zapisana w postaci śladu, a miejsca obozów i punktów newralgicznych w postaci waypointów. Na wypadek utraty łączności radiowej, zespół będący najwyżej będzie posiadał łączność satelitarną. Stała łączność telefoniczna i mailowa z krajem będzie oczywiście możliwa z bazy.

Całość drogi będzie otrasowana traserami odblaskowymi na wypadek poruszania się nocą, a miejsca obozów będą otrasowane wysokimi traserami. Akcja górska będzie koordynowana z bazy, a w celu jej poprawnego przeprowadzania himalaiści będą codziennie otrzymywać meldunki pogodowe, które pozwolą zaplanować działania na 3-4 dni do przodu.

ManasluManaslu Fot.: Kinga Baranowska

W niższych partiach góry himalaiści zamierzają wykorzystywać rakiety śnieżne i narty ski-tourowe. Program wyprawy nie przewiduje zjazdu ze szczytu Manaslu na nartach przez któregokolwiek z uczestników.

Wspinacze nie będą używali tlenu z butli. Do ewentualnych celów ratunkowych wyprawa będzie wyposażona w worek Gamova oraz tlen ratunkowy wynoszony do najwyższego obozu.

Uczestnicy

Jerzy Natkański - kierownik wyprawy, uczestnik wielu wypraw wysokogórskich, w tym zimowych na Nanga Parbat 1997/1998, Makalu 2000/2001 i Netia-K2 w 2002/2003. Wszedł na Gasherbrum II w 1997 roku i BroadPeak w 2007.

Rafał Fronia - zastępca kierownika wyprawy ds. organizacyjnych, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/2011, wyprawy na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II.

Andrzej Bargiel - wspinał się w Tatrach i Alpach (m.in. droga Cassina nad Piz Badile). Wielokrotny Mistrz Polski w ski-alpiniźmie, zajął m.in. 2. miejsce w Pucharze Świata 2008 w kategorii juniorów, 29. miejsce w PierraMenta 2009, najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych na świecie, 6. i 7. miejsce w konkurencjach vertical i sprint podczas Mistrzostw Świata 2010. Zwycięzca Elbrus Race w 2010 r.

ManasluManaslu Fot.: Kinga Baranowska

Grzegorz Borkowski - wspinał się w Alpach, TienSzan, Himalajach. Uczestnik wyjazdu z akcją "Szerpanki", uczestnik wypraw na Pik Lenina, Nanga Parbat. Wszedł na Chan Tengri.

Jarosław Gawrysiak - uczestnik wyprawy unifikacyjnej PZA PHZ na Nanga Parbat i zimowej wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/2011. Wszedł na AmaDablam.

Kamil Grudzień - trenował wyczynowo sprinty, wszedł na ChoOyu w 2011 roku.

Piotr Snopczyński - starszy instruktor ratownictwa GOPR, uczestnik kilkudziesięciu wypraw na ośmiotysięczniki, w tym zimowych na Nanga Parbat i Makalu i wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/11. Wszedł na Gasherbrum II i pn. wierzchołek ShishaPangmy. Na wyprawie będzie pełnił rolę kierownika bazy.

Ósmy z najwyższych

Manaslu jest ósmym pod względem wysokości szczytem świata. Według pomiarów ma on 8156 m n.p.m., chociaż w niektórych źródłach pojawia się również wysokość 8163 m. Góra znajduje się w północnej części Nepalu. Ze względu na płaskowyż pod szczytem, początkowo ośmiotysięcznik ten nazywano Kuntang I. Nazwa ta wywodzi się od tybetańskiego słowa "tang", które oznacza płaskie miejsce. Natomiast obecna nazwa "Manaslu" pochodzi od sanskryckiego słowa "manasa", które oznacza ducha lub duszę. Stąd też Manaslu zwane jest Górą Ducha.

ManasluManaslu Fot.: Kinga Baranowska Pierwszego wejścia na ten ośmiotysięcznik dokonali Japończycy w 1956 roku. 9 maja szczyt zdobyli Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu, a dwa dni później na wierzchołku stanęli Kiichiro Kato i Minoru Higeta. Wśród Polaków pierwsi Manaslu zdobyli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski 12 stycznia 1984 roku. Jednocześnie, podczas tej wyprawy, którą kierował Lech Korniszewski, Polacy zapisali się w historii himalaizmu jako pierwsi zimowi zdobywcy Manaslu. Pozostałe polskie wejścia:

. 19 października 1984 - Aleksander Lwow, Krzysztof Wielicki dokonali wejścia nową drogą od południa (z lodowca Pungen) w ramach wyprawy wrocławskiej - kierownik Janusz Kuliś,

. 10 listopada 1986 - Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka weszli na szczyt nową drogą, stylem alpejskim, bez dodatkowego tlenu,

. 1992 - Krzysztof Wielicki po raz drugi,

. 17 maja 2003 - Piotr Pustelnik, Krzysztof Tarasewicz, dla Pustelnika był to dwunasty szczyt Korony Himalajów i Karakorum,

. 5 października 2008 - Kinga Baranowska - pierwsza Polka na szczycie Manaslu

Więcej informacji o aktualnej wyprawie Polaków znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.