Polacy zdobyli jako pierwsi zimą ośmiotysięcznik Gasherbrum I

Wielki sukces polskich himalaistów - Gasherbrum I (8068 m n.p.m) został po raz pierwszy zdobyty zimą przez polskich himalaistów pod wodzą Artura Hajzera.

Dołącz do nas na Facebooku

9 marca 2012 r., ok. godz. 08:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068M n.p.m.) w Krakakorum, w Pakistanie. Wejście odbyło się tzw. drogą japońską od strony północno-zachodniej. Zdobywcy dokonali wejścia w stylu alpejskim, co oznacza, że nie użyli aparatury tlenowej. Wyprawa założyła bazę 21 stycznia 2012 roku, szczyt został zdobyty w 49 dni od rozpoczęcia akcji górskiej. Wejście jest drugim w historii wejściem na ośmiotysięcznik zimą w Karakorum. Kierownikiem wyprawy jest Artur Hajzer, a kierownikiem bazy alpinistycznej  Agnieszka Bielecka.

Ponadto wyprawa korzystała z pomocy dwóch wspinaczy pakistańskich (Alego Sadpary oraz Shaheena Baiga).

Od strony południowej do szczytu zbliża się  trzyosobowa grupa innej międzynarodowej wyprawy w składzie: Gerfried Goeschl, (Austria), Cedric Hahlen (Szwajcaria) oraz Nissar Sadpara (Pakistan). Planują oni wejście na szczyt w godzinach popołudniowych. Jeżeli zdobędą szczyt, prawo do miana pierwszych zimowych zdobywców będzie się należało całej piątce.

Aktualnie Adam Bielecki i Janusz Gołąb schodzą w kierunku obozu III, być może uda im się dzisiaj zejść do obozu II na wysokości 6450M n.p.m., gdzie czeka na nich kierownik wyprawy Artur Hajzer. O pełnym sukcesie będzie można mówić, gdy wszyscy himalaiści zejdą do bazy, co jest planowane na 10 lub 11 marca.

Zobacz wideo

Na dziewięć spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi wspięli się zimą Polacy, w tym na jeden z Simone Moro. W 2009 roku Włoch udanie zaatakował z Denisem Urubko dziewiąty szczyt - Makalu (8485 m), w lutym 2011, także z Kazachem i Amerykaninem Cory Richardsem - Gasherbrum II (8035 m), a 9 marca na wierzchołku Gasherbrum I (8068 m) stanęli 9 marca Bielecki i Gołąb.

Niezdobyte o tej porze roku pozostały jeszcze trzy góry: Broad Peak (8047 m), Nanga Parbat (8126 m) i K2 (8611 m). Wszystkie leżą na terenie Pakistanu.

Na Gasherbrumie I jako pierwsi stanęli Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening w lipcu 1958 roku. Pierwsi Polacy, którzy w 1983 roku wspięli się w alpejskim stylu południowo-zachodnią ścianą na drugi co do wysokości - po K2 - szczyt pasma Karakorum, to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka (zginął 24 października 1989 roku na Lhotse w Nepalu).

Jak zdobywano Gasherburma I - dzień po dniu