Bernadette McDonald, autorka "Freedom Climbers" w Warszawie

Bernadette McDonald, znana kanadyjska pisarka, animatorką kultury górskiej i autorka wielokrotnie nagradzanej za granicą książki "Freedom Climbers", już 12 marca odwiedzi Warszawę!

Dołącz do nas na Facebooku

Autorka oraz zaproszeni goście będą rozmawiać o fenomenie polskiej dominacji w Himalajach w latach 70. i 80, a także o takich ikonach wspinaczki jak m.in. Jerzy Kukuczka czy Wanda Rutkiewicz.

W spotkaniu wezmą udział także: Krzysztof Wielicki, wybitny himalaista, zdobywca Korony Himalajów i jeden z bohaterów książki oraz Andrzej Paczkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Jak doszło do tego, że Polacy stali się numerem jeden w Himalajach i Karakorum, choć zorganizowanie wyprawy i zdobycie na nią środków w komunistycznym kraju graniczyło z cudem? Czy Jerzy Kukuczka, zdobywając kolejne ośmiotysięczniki, zmagał się tylko z górami, czy też ścigał się z Reinholdem Messnerem o tytuł pierwszego zdobywcy Korony Himalajów?

Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć w swojej książce "Freedom Climbers" Bernadette McDonald.

Autorka nakreśla żywy portret czasów i niezwykłych postaci, które pomimo niesprzyjającej sytuacji politycznej przez wiele lat wyznaczały kierunki światowego himalaizmu. Wprowadza czytelników w głąb serc i umysłów największych polskich wspinaczy niezłomnie realizujących swoją drogę do wolności.

Pisarka tak wspomina swoje rozmowy z uczestnikami najbardziej spektakularnych wypraw ówczesnych czasów: "Patrząc im w oczy widziałam, że są nieustraszeni w wytyczaniu nowych dróg. Odporni na cierpienie. A to jest istota sukcesu bezlitosnych zimowych wejść na najwyższe szczyty ziemi".

Książka ta zdobyła prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach, m.in.: Grand Prize podczas Banff Mountain Book Festival 2011 i Boardman Tasker Prize 2011. Polskie wydanie "Ucieczka na szczyt" ukazało się 31 stycznia nakładem Agory. Przekładu na język polski dokonali Wojciech Fusek i Robert Pagacz.

Na spotkanie z Bernadette McDonald zapraszamy w poniedziałek 12 marca o godz. 18.00 do siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10 (wejście od ul. Czerniakowskiej).

Po rozmowie odbędzie się pokaz filmu pt. "Kukuczka" w reż. Jerzego Porębskiego. Wstęp wolny.

O książce "Ucieczka na szczyt" możesz przeczytać także TUTAJ.