Gasherbrum I: Team Hajzera w dwójce. Pogoda wstrzymuje atak szczytowy

Silny wiatr zatrzymał team Artura Hajzera w obozie II na Gasherbrumie I. Zespół w środę 7 marca planował dojść do trójki, ale pogoda uniemożliwiła dalszą wspinaczkę. Kolejna próba wyjścia 8 marca. Atak szczytowy w nocy z 8 na 9, jak tylko prognozy pozwolą.

Dołącz do nas na Facebooku

- Dzisiaj wczesnym rankiem Artur, Adam, Janusz i Shaheen wyruszyli z obozu I (5900 m n.p.m.) z zamiarem dojścia do obozu III (7000 m n.p.m.)

Dotarli na miejsce obozu II bardzo sprawnie, jeszcze przed 10:00 rano. Niestety wiatr w kuluarze Japońskim powyżej obozu II okazał się zbyt silny, by mogli go pokonać. Wiatr o sile 50-60 km/h w porywach do 80 km/h jak to ujął Adam wywiewał ich z kuluaru. Cały zespół wrócił do obozu II.

Niezwykle optymistyczne prognozy pogody (jak na zimę w Karakorum) na czwartek i piątek 08 i 09 marca spowodowały, że jutro zespół planuje ponownie spróbować dojść do obozu trzeciego. Jeżeli prognozy się sprawdzą i wiatr umożliwi im dojście do "trójki" chłopaki podejmą próbę ataku szczytowego w nocy z 8 na 9 marca - przekazali Polacy w środę 7 marca.

Bieżące relacje z wyprawy możesz przeczytać TUTAJ.