Moro i Urubko na Nanga Parbat: zdecydowaliśmy przerwać wyprawę [WIDEO]

Długi okres złej pogody i dalsze pogorszenie warunków prognozowane na najbliższy czas skłoniły Simone Moro i Denisa Urubko do podjęcia decyzji o przerwaniu zimowej wyprawy na mierzący 8125 m n.p.m. szczyt Nanga Parbat w Pakistanie.

Dołącz do nas na Facebooku

Po kilkudziesięciu dniach spędzonych w bazie pod ścianą i na zboczach Nanga Parbat, Simone Moro i Denis Urubko wracają do Włoch. Członkowie teamu The North Face zdołali dotrzeć do obozu trzeciego położonego na wysokości 6600 metrów n.p.m. Niestety trwające od 27 stycznia intensywne opady śniegu, połączone w wyższych partiach z silnym wiatrem i niedająca nadziei prognozą na najbliższy czas, skłoniły ich do podjęcia decyzji o przerwaniu ekspedycji.

 

- Przygotowania, trening, odpowiednia strategia i technologia z pewnością sprzyjają takim przedsięwzięciom, jak próba zimowego wejścia na Nanga Parbat - doskonale pokazała to nasza zeszłoroczna wyprawa na Gasherbrum II. Jednak w ostatecznym rozrachunku to natura i warunki decydują o sukcesie, a jeżeli właśnie one nie pozwalają osiągnąć celu, to nie należy postrzegać tego jako porażki, ale jako cenne doświadczenie na przyszłość - powiedział Simone Moro.

W najbliższych dniach Moro, Urubko i towarzyszący im Matteo Zenga wykorzystają krótkie okno pogodowe do zejścia w dół doliny.

Relacje z wyprawy możesz znaleźć TUTAJ!