Polacy atakują Gasherbrum I: Adam Bielecki dotarł do dwójki

W środę 1 lutego Adamowi Bieleckiemu udało się dotrzeć do obozu II na Przełęczy Gasherbrum La, wysokości ok. 6450 metrów! Polscy wspinacze pod kierownictwem Artura Hajzera zdobywają Gasherbrum I, drugi co do wysokości, po K2 szczyt Karakorum, jeden z czterech ośmiotysięczników niezdobytych jak dotąd zimą!

Dołącz do nas na Facebooku

Do dwójki dotarli Adam Bielecki, Ali Muhhamed i Shaheen Baig. W samym czasie Artur Hajzer i Janusz Gołąb wyszli do obozu I, który osiągnęli po południu. W nocy, jeśli pogoda pozwoli, planowali dołączyć do Adama Bieleckiego.

- Dzisiaj o godzinie 06.00 rano czasu lokalnego Artur i Janusz wyszli do obozu pierwszego, do którego bez większych przeszkód dotarli około godziny 15.30.  Adam, Ali i Shaheen około godziny 09.00 rano wyruszyli w kierunku obozu drugiego, który udało im się założyć o godzinie 12.40. Warunki pogodowe sprzyjały, małe zachmurzenie, stosunkowo słaby wiatr, z relacji Adama wynika, że droga do dwójki była krótsza i łatwiejsza do wytyczenia, niż droga do jedynki.

Dzisiejszą noc, która zapowiada się zimna ze względu na brak zachmurzenia, Adam, Shaheen i Ali spędzą w obozie drugim, natomiast Janusz i Artur w obozie pierwszym. Dalsze plany uzależnione są w dużym stopniu od pogody. Na chwilę obecną wiadomo, że obaj tragarze wysokogórscy zejdą jutro do bazy, natomiast Artur i Janusz bardzo wcześnie rano (albo raczej dzisiaj w nocy) wyruszą do obozu drugiego i tam dołączą do Adama. Dalsze plany, jak już wspomniano będą w dużym stopniu uzależnione od jutrzejszej prognozy pogody, a ta jest niepewna.Według austriackiego specjalisty Karla Gabla, 4 lutego pogoda ma się znacznie pogorszyć, co pozostawia chłopakom niewiele czasu na zejście do bazy. Zła pogoda ma trwać co najmniej do 7 lub 8 lutego, cały czas jednak czekamy na uaktualnienie prognozy pogody - relacjonują wspinacze.

Więcej informacji o wyprawie naszych himalaistów znajdziesz TUTAJ!