"Ucieczka na szczyt", czyli o złotej erze polskiego himalaizmu

"Freedom Climbers" to niezwykła historia polskiego himalaizmu. Barwny obraz wybitnych wspinaczy, którzy w drodze do wolności dokonywali pierwszych wejść na najwyższe wierzchołki świata. Polskie wydanie książki - "Ucieczka na szczyt" - ukazało się we wtorek 31 stycznia nakładem Agory.

Dołącz do nas na Facebooku

Książka ta, której autorką jest Bernadette McDonald, zdobyła prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach, m.in.: Grand Prize podczas Banff Mountain Book Festival 2011 i Boardman Tasker Prize 2011. Przekładu na język polski dokonali Wojciech Fusek i Robert Pagacz.

"Ucieczka na szczyt. Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Kukuczka" to portret niezwykłych postaci, którzy tworzyli złotą erę polskiego himalaizmu. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka i wielu innych, którzy z pasją i wytrwałością wytyczali nowe drogi w pionowym świecie.

 

Nikt przed Polakami nie prowadził himalajskich wypraw zimą, nikt nie dokonał zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. To właśnie nasi wspinacze, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, 17 lutego 1980 roku stanęli na szczycie Mount Everestu i tym samym zapoczątkowali erę zimowych ekspedycji.

Najtrudniejsze drogi, najbardziej niebezpieczne warunki. To właśnie wyzwanie jakie podejmowali Polacy, nie mając w tym sobie równych. Dzięki swym pionierskim, zimowym wyczynom zyskali przydomek "lodowi wojownicy".

"Bernadette McDonald dokumentuje najważniejszy polski rozdział w historii wspinaczki w Himalajach" - napisał o książce Reinhold Messner, pierwszy zdobywca Korony Himalajów.

"Ucieczka na szczyt" to nie tylko portret wspinaczy, którzy stali się ikonami himalaizmu. To także opowieść o pasji kwitnącej w kraju, w którym ludziom nie pozwolono mieć paszportów i podróżować. To wytyczanie własnej drogi do wolności...

"To historia Polaków, którzy w poszukiwaniu wolności rzucili wyzwanie innym wspinaczom i wyznaczyli nowe standardy w himalaizmie - a wszystko to, niosąc polską flagę na najwyższe szczyty świata" - powiedział o książce Krzysztof Wielicki, wybitny alpinista i himalaista, uczestnik ówczesnych wypraw.

Książkę "Ucieczka na szczyt. Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Kukuczka" możesz zamówić TUTAJ.

Zobacz też film Jerzego Porębskiego "Kukuczka" poświęcony wybitnemu polskiemu himalaiście!