Wondół Challenge, czyli opowieści morza i gór

Wyjątkowi goście, projekcje filmów górskich, pokazy ratownictwa GOPR i WOPR warsztaty fotografii podwodnej, pasjonujące prelekcje z gór i morskich fal. Tak zapowiada się trzecia edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge!

Dołącz do nas na Facebooku

Filmowo

Podczas imprezy będzie można zobaczyć najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival World Tour. Na ekranach wyświetlany będzie m.in. dokument "Race for The Nose", który opowiada o rekordowej wspinaczce na ścianie The Nose na El Capitanie w Yosemite.

Festiwal to także okazja, by zobaczyć film "Cold", o zimowej wyprawie Simone Moro, Denisa Urubko i Cory'ego Richardsa na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035m). 2 lutego minionego roku zespół, jako pierwszy w historii stanął zimą na wierzchołku góry.

Miłośnicy kina będą mogli zobaczyć też dokument Darka Załuskiego i Aliny Markiewicz "Z hałdy w Himalaje" oraz film  "Korona Ziemi" Martyny Wojciechowskiej.

Goście z morza i gór

Wondół Challenge to nie tylko filmy, to również spotkania z wyjątkowymi wspinaczami i żeglarzami. O swoich wyprawach i przygodach opowiedzą m.in.:

Gerlinde Kaltenbrunner , wybitna austriacka himalaistka, druga po Baskijce Edurne Pasaban kobieta, która zdobyła Koroną Himalajów, pierwsza na świecie, która na wszystkie 14 szczytów weszła bez użycia tlenu z butli. 23 sierpnia ubiegłego roku o godz. 7.30 czasu lokalnego himalaistka stanęła na szczycieK2. Obok niej na szczyt weszli również Darek Załuski, Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu. Było to pierwsze światowe wejście na ten ośmiotysięcznik od 2008 roku. K2 był ostatnim szczytem Gerlinde w drodze do Korony Himalajów.

Kapitan Krzysztof Baranowski , żeglarz, który dwukrotnie samotnie opłynął świat, założyciel "Szkoły pod żaglami", a także autor książek o tematyce żeglarskiej.

Stefan Czerniecki , zwycięzca I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego, członek Alpinus Expedition Team, podróżnik, który opowie o wyprawie w głąb dorzecza Orinoko.

Olga Morawska , pomysłodawczyni Memoriału i autorka książek podróżniczych.

Kamil Iwankiewicz i Bogumił Buczyłko , członkowie pięcioosobowej drużyny nurków, których celem jest eksploracja 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach.

Ola Taistra , jedna z najbardziej utalentowanych kobietę w polskim środowisku wspinaczkowym, która ma na swoim koncie wiele dróg w przedziale trudności VI.5 - VI.7 RP w Polsce, a za granicą drogi 8b - 8c RP oraz 7c+ w stylu OS. Fotografia podwodna

Wondół Challenge to także doskonała impreza dla miłośników podwodnej przygody. Wojtek Surdziel zaprezentuje niesamowite zdjęcia podwodne, a podczas warsztatów fotograficznych opowie, jak zrobić dobre zdjęcia w wodzie. Warsztaty bezpieczeństwa

Festiwal to także prezentacje i warsztaty GOPR-u i WOPR-u dotyczące bezpieczeństwa w górach i na wodzie. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ratownicy zwrócą uwagę na urazy w górach i na wodzie, poruszą kwestię problemów w turystyce górskiej i omówią prawny aspekt ratowania życia. Kot pirat i jego załoga, czyli dla najmłodszych

Wondół Challenge to również doskonała zabawa dla najmłodszych. "Kot Pirat i jego załoga" to  niezapomniane przygody w drodze na Wyspy Szczęśliwe. Natomiast "Psia edukacja" to wesołe zabawy z psem Largo na dmuchanym statku pirackim.

Wspaniali goście, ciekawe filmy z górskich szczytów, podwodne eksploracje, przygody z wiatrem w żaglach, sportowa rywalizacja podczas zawodów biegowych RMD Winter Run, rozpoczynających sezon Ligi Biegów Górskich 2012. To właśnie Wondół Challenge!

Impreza odbędzie się w dwóch miejscach - 17 lutego w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach  i w Orlim Gnieździe w Szczyrku między 17 a 19 lutego.

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu.