Team Göschla rozpoczął wyprawę na Gasherbrum I

Kilka dni temu z Wiednia do Skardu ruszyła międzynarodowa wyprawa kierowana przez Austriaka Gerfrieda Göschla, której celem jest dokonanie pierwszego w historii zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I.

Dołącz do nas na Facebooku

W ekspedycji udział bierze dwóch Polaków - Darek Załuski, jako operator i Tamara Styś. W Dubaju do teamu dołączył Szwajcar Cedric Hählen. Natomiast w Islamabadzie wspinacze spotkali się z Hiszpanami, Alexem Txiconem i Carlosem Suarezem.

Po przylocie do Islamabadu wspinaczom udało się złapać samolot do Skardu, co pozwoliło uniknąć wyczerpującej podróży Karakorum Highway. Na 15 stycznia himalaiści planowali wyjazd do Askole. Jak przekazał Göschl, dalsza podróż do bazy pod Gasherbrumem I odbędzie się wspólnie z polską wyprawą kierowaną przez Artura Hajzera.

Obecnie zespół przebywa na wysokości ok. 3500 m, pomiędzy miastami Paju i Urdukas. Jak informuje Göschl, jeszcze trzy przystanki dzielą wspinaczy od bazy pod Hidden Peak na wysokości ok. 5000 metrów. Zespół Austriaka podczas wejścia na szczyt planuje wytyczyć nową drogę na południowej ścianie ośmiotysięcznika.

O wyprawie możesz przeczytać TUTAJ. Szczegóły także TUTAJ.