Gasherbrum I Polaków: wieści z wyprawy

Rozpoczyna się kolejne zimowe wyzwanie Polaków na ośmiotysięcznikach.  Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki i Janusz Gołąb pod kierownictwem Artura Hajzera podejmą próbę zdobycia szczytu Gasherbrum I w Karakorum!

Dołącz do nas na Facebooku

W drogę do bazy

- Przygotowania wyprawy w Pakistanie dobiegły końca i 15 stycznia o świcie wyruszamy jeepami ze Skardu do Askole, skąd następnego dnia, 16 stycznia ma wyruszyć karawana w kierunku bazy wyprawy. Warunki w górach na trasie naszej karawany według doniesień są bardzo dobre. Aż do Urdukas nie ma śniegu, a temperatura na szczęście nie spada poniżej -10 *C. W ciągu jednego, najwyżej dwóch dni podejdziemy do czoła lodowca Baltoro, następnie około pięciu dni będziemy przemieszczać się 70 km po lodowcu - informują himalaiści.

Szybko i lekko

Wyprawa organizowana jest w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Artur Hajzer. Wspinacze górę zdobywać będą "Kuluarem Japońskim" w stylu alpejskim, czyli w małym składzie, szybko i z niewielką ilością sprzętu. Taka technika umożliwia przeprowadzenie ataku szczytowego w ciągu jednego dnia. W ekspedycji udział biorą dwaj tragarze wysokościowi - Ali Muhhamed Sadpara i Shaheen Baig z Shinshal.

- Nasza wyprawa nie zamierza w żadnym razie korzystać z butli z tlenem. Mały skład uczestników narzuca wyprawie konieczność stosowania lekkiej i szybkiej taktyki wspinaczkowej, która ma być kluczem do sukcesu. Wyprawa będzie wspomagana tylko przez dwóch tragarzy wysokościowych - mówił przed wyjazdem Artur Hajzer.

Ekspedycja naszych himalaistów planowana jest do ok. 26 marca.

Plan wyprawy

16.01 - Jola (lub Payu) 17.01 - Payu (lub Urdukas) 18.01 - Urdukas (lub Gore II) 19.01 - Gore II (lub Concordia) 20.01 - Concordia (lub Sharing, lub Baza) 21.01 - Sharing (lub Baza) 22.01 - Ostateczny termin dotarcia do Bazy

Najwyższy z siedmiu

Mierzący 8068 m. n.p.m. Gasherbrum I jest jednym z czterech ośmiotysięczników leżących w Karakorum w rejonie K-2 przy lodowcu Baltoro. Szczyt ten, inaczej zwany Hidden Peak lub K5, jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum.

Team Göschla też na Gasherbrumie I

Jak przekazali nasi wspinacze, w drodze do bazy planują oni nawiązać łączność z międzynarodową ekspedycją Gerfrieda Göschla, która również tej zimy podejmie próbę wejścia na Gasherbrum I. W zespole Austriaka działał będzie także Darek Załuski, który w wyprawie uczestniczy jako operator.

Oprócz Polaka, z ośmiotysięcznikiem zmierzą się również Szwajcar Hahlen Cederic, który ma swoim koncie m.in. zdobycie K2 i Kanczendzongi oraz dwóch Hiszpanów - Carlos Suarez i Alex Txicon.

Team Gerfrieda Göschla w odróżnieniu od Polaków na wierzchołek góry nie będzie wspinał się "Kuluarem Japońskim". Himalaiści mają na celu wytyczenie nowej drogi.

O wyprawie Polaków możesz przeczytać TUTAJ. Szczegóły ekspedycji Gerfrieda Göschla znajdziesz TUTAJ.