Nanga Parbat: Polacy już w obozie I

Polscy wspinacze, którzy obok Simone Moro i Denisa Urubko, podjęli próbę dokonania pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Nanga Parbat, dotarli już do obozu I. W poniedziałek 16 stycznia planują ruszyć do dwójki.

Dołącz do nas na Facebooku

Polacy na Nanga Parbat wspinają się w trzyosobowym zespole, w składzie: Marek Klonowski i Łukasz Biernacki i Tomasz Mackiewicz.

Ten ostatni do bazy pod ośmiotysięcznikiem wyruszył już z końcem grudnia. Natomiast pozostali członkowie wyprawy dołączyli do Tomka na początku stycznia. Około czwartku 12 stycznia cały zespół wyszedł do obozu I na wysokości około 4900 metrów.

- Przedwczoraj wyjście do jedynki, która rozbiła się na 4900 metrów. Szlak wydeptany rakietami śnieżnymi przez Denisa i Simone także poszło dosyć sprawnie - relacjonowali Polacy.

Najbliższy plan to przede wszystkim sprawdzenie warunków, jakie panują na szlaku, zaporęczowanie drogi i próba dotarcia do obozu II.

- Plan jest taki żeby pojutrze wyruszyć obczaić kuluar ze śmiałymi zamiarami dotarcia do II. Poręczówka piątka, 30 śrub lodowych, trochę trzeba jeszcze wtaszczyć. Morale na plusie, ale respekt jest. Kuluar silnie oblodzony - informują wspinacze.

O wyprawie możesz przeczytać TUTAJ. Szczegóły dostępne także TUTAJ.