Nie poddawaj się lawinie!

Za nami już drugi kurs lawinowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się po górach, odpowiednio zaplanować wycieczkę wysokogórską, jakie są rodzaje zagrożeń lawinowych i jak postępować po zejściu lawiny. Weź udział w kolejnym szkoleniu już 13 stycznia!

Dołącz do nas na Facebooku

Kursy lawinowe organizowane są w ramach akcji Never Stop Exploring Safely Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu we współpracy z TOPR. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości i popularyzację wiedzy na temat lawin wśród osób wybierających się zimą w góry. Na przełomie 2011/2012 roku wystartowała już 4 edycja szkoleń.

- Kursy skierowane do środowiska aktywnie działającego w terenie wysokogórskim, w czasie których istnieje możliwość zdobycia umiejętności niezbędnych do "unikania" lawin i nauki podstawowych działań ratowniczych, to jedyna szansa na zmniejszenie liczby ofiar. Obserwowane zainteresowanie kursami i samo pojawienie się potrzeby nabywania tych, choćby podstawowych umiejętności zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest dla nas niezwykle cenne - podkreśla Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

W ramach cyklu, od grudnia do marca odbędzie się 10 szkoleń przeznaczonych dla kilkunastoosobowych grup. Zarówno kursy na poziomie podstawowym w Schronisku Murowaniec, jak i kurs zaawansowany w słowackiej Chacie pri Zelenom plese poprowadzą doświadczeni ratownicy.

- Po kursie zaawansowanym uczestnicy powinni umieć zapanować nad grupą, z którą są w górach, umieć wybierać optymalną drogę lub zwracać uwagę na odpowiednie odstępy między znajdującymi się w zagrożonym terenie osobami. Ważna jest też umiejętność koordynowania działań osób szukających poszkodowanych w przypadku zasypania. Nadrzędnym celem jest tu zawsze jak najszybsze odnalezienie zasypanego - mówi naczelnik TOPR.

W ciągu trzech dni uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu oceny ryzyka na podstawie informacji o stopniu zagrożenia lawinowego, planowania wyjścia i wyboru drogi, obserwacji terenu, czy odczytywania sygnałów świadczących o zagrożeniu. Zajęcia praktyczne obejmą kwestię pomocy partnerskiej, obsługi sprzętu lawinowego (detektor, łopatka, sonda, plecak ABS) i wszelkich działań jakie należy podjąć po zejściu lawiny.

- W ramach kursu realizujemy zajęcia z dwóch głównych działów. Pierwszy z nich obejmuje ocenę ryzyka na podstawie informacji o stopniu zagrożenia lawinowego, planowanie wyjścia i wybór drogi, obserwację terenu czy odczytywanie sygnałów świadczących o zagrożeniu. Drugi blok skupia się na tzw. pomocy partnerskiej, czyli wszystkim tym co możemy zrobić po zejściu lawiny. Obejmuje także praktyczne zajęcia z użyciem detektorów, sond i łopatek. Kursy są kursami weekendowymi, pokazujemy jedynie na co należy zwrócić uwagę, natomiast, aby sprawnie posługiwać się tym sprzętem należy trenować też we własnym zakresie. Po kursie nie można myśleć o sobie jak o kimś w pełni wyszkolonym. Nabyte umiejętności wymagają treningu, w końcu elektroniczne detektory same nie znajdą za nas zasypanego - dodaje Jan Krzysztof.

Dla tych, którzy chcą poszerzyć praktyczną wiedzę o lawinach, organizowane będą specjalistyczne ćwiczenia w terenie wysokogórskim. W ramach zajęć przewidziane są wyjścia w teren z wykorzystaniem sprzętu skitourowego.

- Podczas wycieczki zwracamy uwagę na co należy mieć baczenie wybierając trasę podejścia i zjazdu, a są to czynniki takie jak nastromienie, wystawa zbocza czy rozpoznawanie stref z nawianym śniegiem - zaznacza naczelnik TOPR.

Zajęcia odbywają się w godzinach:

Piątek 16.30 - 19.00 (teoria)

Sobota 9.00 - 14.00 (praktyka), 16.30 - 19.00 (teoria)

Niedziela 9.00 - 14.00 (praktyka)

Lubisz zimowe, górskie wycieczki, narciarstwo pozatrasowe to Twoja pasja! Snowboard z górskich zboczy pozytywnie Cię doładowuje! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas górskiego szaleństwa i weź udział w kursie lawinowym! Najbliższe szkolenie na poziomie podstawowym już 13 stycznia w Murowańcu!

Szczegóły na oficjalnej stronie imprezy!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.