15-letni Jordan Romero najmłodszym zdobywcą Korony Ziemi

24 grudnia 2011 roku 15-latek Jordan Romero stanął na Mount Vinson, najwyższym szczycie Antarktydy. Był to ostatni wierzchołek Amerykanina w drodze do Korony Ziemi. Dokonując tego wyczynu, Jordan Romero stał się najmłodszym alpinistą, który zdobył najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Jordan Romero, rekordzista na szczytach świata

Skompletowanie wszystkich wierzchołków Korony Ziemi zajęło Romerowi pięć lat. Na Mount Vinson (4892m) nastolatek wspinał się z ojcem Paulem Romero i jego partnerką Karen Lundgren. Wchodząc na szczyt, Amerykanin poprawił dotychczasowy rekord zdobycia Korony Ziemi, należący do Brytyjczyka George'a Atkinsona. Na Mount Everest, swój ostatni wierzchołek w Koronie, Atkinson wszedł 26 maja ubiegłego roku, na trzy dni przed swoimi 17 urodzinami. Zdobywając Czomolungmę, Atkinson stał się najmłodszym Brytyjczykiem na Dachu Świata.

 

Droga do Korony Ziemi

Zdobywanie Korony Ziemi Jordan Romero rozpoczął w kwietniu 2006 roku. Wówczas, mając niespełna 10 lat, Amerykanin został najmłodszym wspinaczem, który stanął na szczycie Kilimandżaro (5895m) w Afryce. Następnie, w lipcu 2007 roku Romero zdobył Elbrus (5642 m) w Europie. Pięć miesięcy później wszedł na Aconcaguę (6962m) w Ameryce Południowej. W czerwcu 2008 roku nastolatek zdobył Mt McKinley (6194 m) w Ameryce Północnej. Rok później, we wrześniu wspiął się na Piramidę Carstensza (4884 m) w Australii i Oceanii. Rok 2010 to kolejny sukces Jordana Romero. 13-letni wówczas Amerykanin stał się najmłodszym w historii zdobywcą Mount Everestu (8848m). Zwieńczeniem projektu Korona Ziemi było wejście na Mount Vinson na Antarktydzie.

 

Dołącz do nas na Facebooku