Rosjanie, zimowi pogromcy K2?

Rozpoczęło się jedno z największych wspinaczkowych wyzwań ostatnich lat. Rosyjski team wspinaczy, pod wodzą Viktora Kozlova, wyrusza na zimowy podbój K2, jednego z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Choć wielu próbowało, nikt nie zdołał wejść na szczyt zimą.

Dołącz do nas na Facebooku

Pierwsi zimą na K2

Rosjanie w Pakistanie przebywają od 10 grudnia. Siedem dni później kierownik wyprawy Viktor Kozlov przekazał, że zespół dotarł do Skardu, miejsca skąd rozpoczyna się większość wypraw na ten ośmiotysięcznik. Wspinacze rozpoczęli już aklimatyzację. Do bazy pod K2 planują dotrzeć około 1 stycznia.

Rosjanie działają w szesnastoosobowym zespole, w którego skład wchodzą himalaiści, którzy wspinaczkowe szlify zdobywali m.in. na Lhotse i Evereście. Na szczyt K2 wspinać się będą Drogą Ceseny lub Żebrem Abruzzi, najpopularniejszymi szlakami. Z założenia na ścianie działać będą dwa zespoły dwuosobowe. Jeden odpowiedzialny za poręczowanie i zakładanie obozów, a drugi za transport wyposażenia. Team przewiduje, że wyprawa może potrwać nawet trzy miesiące. Pierwsi zimą na K2, to właśnie wyzwanie jakie stoi przed rosyjskim zespołem!

Najtrudniejszy ośmiotysięcznik

K2 (8611m n.p.m.) to drugi co do wysokości, po Evereście ośmiotysięcznik. Najwyższy szczyt Karakorum, wymagająca góra uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest jednym z czterech ośmiotysięczników, na wierzchołek którego, jak dotąd nikomu nie udało się wejść zimą. Pozostałe szczyty to Nanga Parbat, z którą w nadchodzącym sezonie zimowym zmierzą się Simone Moro, Denis Urubko i Matteo Zang, Broad Peak oraz Gasherbrum I, któremu stawią czoła Polacy pod kierownictwem Artura Hajzera.

O polskiej zimowej wyprawie na Gasherbrum I możesz przeczytać TUTAJ.

Polacy na szczycie

Z K2 zmagało się wielu Polaków. Pierwszego w historii polskiego wejścia i jednocześnie pierwszego wejścia kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz, która na wierzchołku stanęła 23 czerwca 1986 roku. Rok później, 8 lipca po przejściu ściany południowej, szczyt K2 zdobyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski. Natomiast 3 sierpnia tego samego roku na K2 weszli Wojciech Wróż i Przemysław Piasecki. Kolejne polskie wejście miało miejsce dopiero po 10 letniej przerwie. Wyczynu dokonał Krzysztof Wielicki, który na K2 wspiął się 10 lipca 1996 roku. Cztery dni później wierzchołek zdobyli Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik. Od tamtej pory, przez 15 lat żadnemu Polakowi nie udało się wygrać z K2. Sukces przyszedł w tym roku! 23 sierpnia br. na szczycie drugiego co do wysokości ośmiotysięcznika Ziemi stanął Darek Załuski. Było to także pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 roku.

O wyprawie Darka możesz przeczytać TUTAJ.

Rosjanie na zachodniej ścianie

 

Ostatnia rosyjska, zakończona sukcesem wyprawa na K2 miała miejsce w 2007 roku. Celem zespołu "The Russian K2 West Face Exedition" pod kierownictwem Victora Kozlova było wytyczenie nowej drogi środkiem zachodniej ściany ośmiotysięcznika. 21 sierpnia o godzinie 12.50 czasu pakistańskiego Andriej Marijew i Wadim Popowicz stanęli na wierzchołku. Dzień później 22 sierpnia o godz. 10.45 szczyt K2 osiągnęli Aleksiej Bołotow i Nikołaj Totmianin. W 20 min. później na wierzchołek dotarł Gleb Sokołow, a o 11.50 Jewgienij Winogradski. Godzinę po nim Wiktor Wołodin, Gienadij Kirijewski i Witalij Gorelik. Natomiast o godz. 15.00 do grona zdobywców dołączyli Paweł Szabalin i Iljas Tuchwatullin. Zespół działał bez użycia tlenu z butli.

Teraz Rosjan czeka kolejna ekstremalna przygoda! Najtrudniejszy szczyt świata, niezdobyta jak dotąd zimą ściana, szesnastoosobowy zespół w starciu z najgroźniejszą górą! Największe wyzwanie ostatnich lat, jakie podjęli himalaiści! To właśnie K2 Russian Expedition Winter 2011-2012!

Szczegóły na oficjalnej stronie wyprawy!