Zima w Himalajach: polska wyprawa na Gasherbrum I

W grudniu rusza kolejna zimowa wyprawa organizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Tym razem celem zespołu jest niezdobyty jak dotąd zimą ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Wyprawą kierował będzie Artur Hajzer.

Sukcesy na ośmiotysięcznikach

Jak dotąd zimą Polakom udało się zdobyć 8 z 14 ośmiotysięczników. Jako pierwszy zimą został zdobyty Mount Everest. 17 lutego 1980 Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie. Narodową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada. Było to pierwsze w historii wejście na szczyt ośmiotysięczny.  Dwa lata później, 12 stycznia 1984 polscy himalaiści zdobyli Manaslu. Na wierzchołku stanęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski, a kierownikiem zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski.

Rok 1985 to kolejne zimowe sukcesy Polaków w górach wysokich. 21 stycznia na szczyt Dhaulagiri weszli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. Wyprawą Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierował Adam Bilczewski. Natomiast 12 lutego, podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski zdobyli Cho Oyu. Trzy dni później tą samą drogą weszli Zygmunt Heinrich i Jerzy Kukuczka.

Rok później, 11 stycznia 1986 Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka weszli na Kangczendzongę. Kierownikiem wyprawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego był Andrzej Machnik. Natomiast 3 lutego 1987 Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka zdobyli Annapurnę.

Sylwestrowa noc, 31 grudnia 1988 to kolejny wielki sukces Krzysztofa Wielickiego. Himalaista Nowy Rok przywitał na szczycie Lhotse. Kierownikiem wyprawy był wówczas Andrzej Zawada. Ostatni ośmiotysięcznik zdobyty przez Polaków zimą to Shisha Pangma. 14 stycznia 2005 na wierzchołku stanęli Piotr Morawski i Simone Moro. Kierownikiem wyprawy był Jan Szulc.

Zimą zostały zdobyte jeszcze dwa ośmiotysięczniki. 9 lutego 2009 roku Simone Moro i Denis Urubko weszli na Makalu, a 2 lutego br. Simone Moro wraz z Denisem Urubko i Corym Richardsem zdobyli Gasherbrum II.

Jeszcze do zdobycia

Spośród wszystkich 14 ośmiotysięczników, zimą nie zostały zdobyte jeszcze cztery szczyty. Nietknięte pozostały K2, Nanga Parbat, Broad Peak i właśnie Gasherbrum I, któremu stawią czoła Polacy. Poza tymi czterema wierzchołkami, do pełnej Korony Himalajów naszym reprezentantom brakuje jeszcze Makalu i Gasherbruma II.

W nadchodzącym sezonie zimowym, w Himalajach działały będą wyprawy na K2, Nangę Parbat i Gasherbrum I. Na podbój K2 wyruszą Rosjanie. Szesnastoosobowym zespołem kierował będzie Viktor Kozlov. Z Nangą Parbat zmierzy się najlepszy obecnie międzynarodowy zespół Simone Moro i Denis Urubko. Razem z nimi wspinał się będzie Włoch Matteo Zanga. Na Gasherbrum I, nową drogą od strony południowo-zachodniej wyruszy międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Austriaka Gerfrieda Goschla. W ekspedycji, w roli filmowca udział weźmie również Darek Załuski.

W polskim składzie na Gasherbrum I wyruszy także wyprawa Artura Hajzera organizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Szczegóły ekspedycji poznamy na konferencji prasowej, która odbędzie się w poniedziałek 19 grudnia o godz. 12.00 w warszawskim Centrum Olimpijskim.

Dołącz do nas na Facebooku