Makalu 2011: Adam Bielecki na szczycie [WIDEO]

Polscy himalaiści Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart 30 września o godzinie 14.00 czasu nepalskiego (05.00 rano czasu polskiego) zdobyli piaty szczyt świata - Makalu (8463 m) w Himalajach. Oto film z ataku szczytowego.

Kierownikiem ośmioosobowej ekspedycji był Artur Hajzer. Polacy do Nepalu wyruszyli 20 sierpnia. Na zdobycie szczytu mieli czas do końca października. Adam, który jako pierwszy członek zespołu postawił nogę na wierzchołku, stał się jednocześnie ósmym Polakiem w historii, któremu udała się ta sztuka i szóstym, któremu udało się to zrobić bez użycia butli z tlenem.

 

W skład polskiej ekipy wchodzili również: Marek Stańczak, Kacper Tekieli, Tomasz Chwastek i Adam Ciućka. Wcześniej, z powodów zdrowotnych, do kraju powrócił Jacek Groń.

Na skutek załamania pogody i wielodniowego zejścia z 8000 metrów do bazy w ekstremalnie trudnych warunkach, rozległych odmrożeń III i IV stopnia palców u rąk i u nóg doznał Maciej Stańczak. Mimo wysiłków lekarzy, palców nie uda się uratować. Będą musiały zostać amputowane. Koszty leczenia i rehabilitacji Maćka znacznie przekraczają możliwości finansowe jego rodziny, dlatego też Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki we współpracy z Fundacją Harcerskiej Szkoły Ratownictwa zbierają pieniądze, które zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. O tym, jak pomóc Maćkowi możesz przeczytać TUTAJ .

Makalu to piąty co do wysokości szczyt świata. Po raz pierwszy wierzchołek został zdobyty 15 maja 1955 roku przez Francuzów Jeana Couzy i Lionela Terray. Dotychczas na górę wspięło się siedmioro Polaków: w 1981 roku Jerzy Kukuczka (nową drogą - północnym filarem), w 1982 - Andrzej Czok (nową drogą - zachodnią ścianą), w 1986 - Krzysztof Wielicki, w 1988 - Tomasz Kopyś i Ryszard Kołakowski, który zginął podczas zejścia, w 2002 - Piotr Pustelnik oraz w 2006 - Anna Czerwińska.

O polskiej wyprawie na Makalu możesz przeczytać TUTAJ .