Film Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty jest jednym z dokumentów z cyklu "Przewodnik do Polaków" realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Polska droga do wolności została opowiedziana przez różne zjawiska kulturowe, m.in. himalaizm.
Gdy Polakom nie pozwolono mieć paszportów i podróżować, pewna grupka pasjonatów uparła się i zaczęła zdobywać najwyższe szczyty w Himalajach. Byli najlepsi na świecie. Wytyczali nowe drogi, odznaczali się wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością.
Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak i drugi, po Reinholdzie Messnerze człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy jako pierwsi w historii stanęli na szczycie Everestu zimą.
Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? "Sztuka wolności" to historia polskiego himalaizmu, to przekraczanie barier, niezwykły obraz braterstwa i trudnej drogi do wolności.