Kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR

Góry przyciągają w zimie entuzjastów różnego rodzaju sportów - narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy czy po prostu turystów pieszych. Decydując się na aktywność w takich warunkach muszą mieć świadomość, że wcześniej czy później aktualny stanie się dla nich temat lawin - czy to jako opowieść znajomego, czy własne doświadczenie.

W krajach alpejskich od wielu lat prowadzone są badania nad trudno przewidywalnym zjawiskiem jakim są lawiny. Różne instutycje zajmują się nie tylko oceną zgrożenia, ale także popularyzacją wśród narciarzy, wspinaczy i mieszkańców terenów górskich wiedzy na temat zagrożenia lawinowego.

Jeszcze do niedawna zainteresowanie tym tematem w Polsce było niewielkie. Stan ten uległ jednak znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku lat, od kiedy to zaczęto organizować kursy lawinowe przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców. Jak tłumaczy Jan Krzysztof , Naczelnik TOPR - "Wraz z coraz częstszymi wyjazdami naszych rodaków za granicę pojawiła się także świadomość, że sprzęt lawinowy jest w czasie wyjść w góry niezbędny. Zainteresowanie kursami na pewno wzrosło też dzięki coraz większej popularności freeride'u i skitouringu."

W tym sezonie, w ramach czwartej już edycji kursów lawinowych Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR, odbędzie się aż 10 szkoleń przeznaczonych dla kilkunastoosobowych grup. Wszystkie one prowadzone są przez doświadczonych ratowników, a nadzór merytoryczny nad całą akcją objął Naczelnik TOPR. W tym sezonie temat bezpieczeństwa w górach wraz z PSF i TOPR promował będzie PZU.

W ciągu trzech dni uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę z zakresu oceny ryzyka na podstawie informacji o stopniu zagrożenia lawinowego, planowania wyjścia i wyboru drogi, obserwacji terenu czy odczytywania sygnałów świadczących o zagrożeniu. Zajęcia praktyczne obejmują kwestię pomocy partnerskiej, czyli wszelkich działań jakie należy podjąc po zejściu lawiny.

Poza przygotowaniem samych szkoleń, organizatorzy prowadzą także akcję informacyjną pod hasłem "Never Stop Exploring Safely", która ma na celu zachęcenie freeriderów do poszerzania swojej wiedzy na temat lawin, a także popularyzację tej formy narciarstwa i snowboardu.

Kolejny rok z rzędu akcję wsparły firmy The North Face, Armada Skis & Outerwear, Nikon Sport Optics i Pieps.

Wszelkie informacje na temat terminów, programu i cen kursów znaleźć można na stronach: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny