Opowieści Śnieżnej Pantery

Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035m n.p.m.) oraz zdobycie jako pierwsza Polka jednej z najniebezpieczniejszych gór świata, Piku Pobiedy (7439m n.p.m.). Jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt Elbrusa - 5h 04 min. O swoich ekstremalnych dokonaniach opowie Ola Dzik.

Tegoroczna wyprawa Oli i Marii Khytrykovej na Gasherbrum II trwała od 6 czerwca do 31 lipca. - Pierwszym celem miał być Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), drugim zaś Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.). Działalność górska na pierwszym ze szczytów przebiegała nie bez przeszkód. Utrudniała ją i opóźniała zarówno nie najlepsza w tym sezonie pogoda, częste i znaczne opady, jak również brak chęci do pracy, zwłaszcza wieszania lin poręczowych, wśród licznych zgromadzonych pod Gaszerbrumami wypraw. Dużym wsparciem była dla nas współpraca z Jackiem Telerem, który dzielił się z nami swoimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz znajomością góry. Wspólnie jako pierwsi w tym sezonie dotarliśmy do obozu pierwszego, zaporęczowaliśmy kluczowe odcinki drogi do obozu drugiego, założyliśmy obóz drugi oraz wykonaliśmy znaczną część pracy przy poręczowaniu do obozu trzeciego. Nagrodą za wysiłek było osiągnięcie przez całą trójkę wierzchołka Gaszerbruma II, co nastąpiło 22 lipca 2011. Radość z sukcesu tego dnia zmącił fakt, że tuż pod szczytem, niemalże na naszych oczach, miał miejsce wypadek, w którym zginęła irańska alpinistka Leila Esfandyari. Nam na szczęście dane było, co prawda po długiej walce i serii przygód, dotrzeć cało do bazy. Stąd ja musiałam wracać do kraju, Maria zaś zdecydowała o podjęciu próby wejścia na drugi szczyt - relacjonuje Ola.

Na spotkanie "Kobiety na ośmiotysięcznikach" - Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011 zapraszamy 6 października między 19.30 a 22:30 do Fundacji Magazyn Kultury w Krakowie.