Darek Załuski zdobył K2!

Darek Załuski jako pierwszy Polak od 1996 r. zdobył K2. Jest to też pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 r. Dla współtowarzyszy wspinaczki Załuskiego - Gerlinde Kaltenbrunner, Maxuta Zumajewa i Wasilija Piwcowa - zdobycie drugiego co do wielkości ośmiotysięcznika świata oznacza zdobycie Korony Himalajów!

Dzisiaj członkowie zespołu w składzie: Gerlinde Kaltenbrunner z Austrii, Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu oraz Darek Załuski z Polski stanęli w komplecie na drugim co do wysokości szczycie Ziemi K2 (8611 m n.p.m.). Wspinacze opuścili obóz IV, założony na wys. ok. 8000 m n.p.m. o godz. 7:30 (03:30 rano czasu polskiego). Po kilkunastu godzinach morderczego wysiłku stanęli na szczycie K2, uważanego przez wielu za najtrudniejszy ośmiotysięcznik świata.

Gerlinde, Maxut i Wasilij, stając na wierzchołku K2, zdobyli ostatni szczyt, jakiego brakowało całej trójce do zakończenia projektu Korony Himalajów, czyli wejścia na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym Gerlinde została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

K2K2 Fot. www.goeverest.pl

Dla Darka Załuskiego K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował zmagania zespołu z Górą Gór. Nagranie kilku bezcennych ujęć z samego wierzchołka K2 zawsze było Jego marzeniem, które dzisiaj zrealizował.

Poza wspomnianą czwórką, w wyprawie biorą udział również: Ralf Dujmovic, mąż Gerlinde, który skompletował Koronę Himalajów jako pierwszy Niemiec, a od kilku lat wspiera Gerlinde w realizacji Jej marzenia, oraz Tommy Heinrich z Argentyny, fotograf współpracujący z National Geographic. Obaj wspinacze włożyli dużo pracy w przygotowanie drogi, podczas decydującego wyjścia na szczyt wycofali się z obozu I, ze względu na duże zagrożenie lawinowe.

Wyprawa rozpoczęła działalność na północnym filarze K2 w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące mały, sześcioosobowy zespół walczył z pogodą i trudnymi warunkami śniegowymi, przygotowując drogę, zakładając obozy pośrednie oraz aklimatyzując się. Ciężki wysiłek został nagrodzony dzisiejszym sukcesem. Zespół czeka jeszcze bardzo niebezpieczne zejście do bazy.

Darek Załuski jest dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na wierzchołku K2. Pierwszego polskiego wejścia i zarazem pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego w tragicznym1986 roku, kiedy to na różnych drogach na K2 zginęło lub zmarło z wyczerpania 13 osób różnych narodowości. W tym roku obchodzimy 25 rocznicę tej tragedii. K2 zdobyli również Polacy:

.  23 czerwca 1986 - Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak

.   8 lipca 1986 - Jerzy Kukuczka , Tadeusz Piotrowski

.   3 sierpnia 1986 - Przemysław Piasecki , Wojciech Wróż

.   10 lipca 1996 - Krzysztof Wielicki

.   14 lipca 1996 - Ryszard Pawłowski , Piotr Pustelnik

Chcesz zobaczyć film o wyprawie Darka Załuskiego na inny, niezwykle trudny ośmiotysięcznik, Annapurnę? Kliknij TUTAJ i oglądaj za darmo!