Ola Dzik zdobyła Gasherbrum II

Aleksandra Dzik 22 lipca zdobyła najniższy ośmiotysięcznik Karakorum - Gasherbrum II (8035 m.). To jej pierwszy szczyt z korony Himalajów.

Polka wspinała się w parze z Ukrainka Marią Chitrikową. Tego samego dnia, w trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze, szczyt osiągnął jeszcze Jacek Teler - alpinista z Częstochowy.

Ola Dzik ma 29 lat i jest doktorantką na UJ w Krakowie. Jako pierwsza Polka zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego i tym samym automatycznie uzyskała ceniony w krajach byłego ZSRR tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 zawodach na Elbrusie pobiła kobiecy rekord trasy, podczas tych samych zawodów Andrzej Bargiel ustanowił absolutny rekord trasy.

Gaszerbrum II to piękna piramida o regularnym kształcie. Nazwa pochodzi od słów rasha brum, co w jednym z lokalnych narzeczy oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". Na szczycie stanęło już łącznie z ostatnimi aż 44 polskich alpinistów, a kilku z nich, jak np. Ryszard Pawłowski i Darek Załuski, zdobywało szczyt kilkakrotnie. Pierwsi szczyt zdobyli Austriacy w 1956 roku.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.