Świetny ''McConkey''

29 października w Multikinie w Złotych Tarasach odbył się jedyny w Polsce pokaz filmu ?McConkey?. Dokument o życiu ikony sportów ekstremalnych Shanie McConkey obejrzało blisko 700 osób. W filmie pokazano niesamowite wyczyny narciarskie i drogę, jaką przebył Shane McConkey, by spełnić swoje marzenia. Gościem specjalnym premiery był lokalny bohater - skialpinista z Zakopanego Andrzej Bargiel.

Pokaz w Multikinie w Złotych Tarasach był jedyną okazją by obejrzeć film "McConkey" na dużym ekranie w Polsce. Miłośnicy sportów zimowych i ekstremalnych wyczynów mieli możliwość poznać historię życia swojego idola - Shane'a McConkey, opowiedzianą ustami jego przyjaciół i rodziny. Prace nad realizacją obrazu zajęły aż 5 lat. "McConkey" powstał z ponad tysiąca godzin archiwalnych materiałów nagranych przez samego bohatera jak i zaprzyjaźnioną z nim wytwórnię MSP.

W niezwykły, wysokogórski klimat wprowadził publiczność gość specjalny premiery Andrzej Bargiel, który wraz z ekipą opowiedział o zdobyciu i zjeździe ze szczytu Sziszapangmy, ośmiotysięcznika położonego na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich. Andrzej bierze udział w najbardziej prestiżowych zawodach ski alpinistycznych na świecie, w 2010 roku zajął 3 miejsce w Pucharze Świata. Niedawno rozpoczął swój życiowy projekt: "Na nartach z ośmiotysięczników", który zakłada zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi.

Po krótkiej prelekcji z wyprawy polskich alpinistów, widzowie obejrzeli dokument "McConkey" pokazujący historię człowieka - ojca i męża, dla którego każdy dzień był dobry by podjąć nowe wyzwanie. Shane potrafił żyć pełnią życia - na własnych warunkach, w swój bezkompromisowy sposób. Według niego życie bez pasji nie miało większego sensu, nie wyobrażał sobie pracy od 9:00 do 17:00. Był inspiracją dla wielu sportowców - zadziwiał, wzruszał i rozśmieszał.

W dokumencie "McConkey" Red Bull Media House we współpracy z Matchstick Production (MSP) oddają hołd człowiekowi, który wyznaczał nowe granice ludzkich możliwości. Shane znacząco wpłynął na rozwój narciarstwa dzięki patentom, które stosował w swojej jeździe. Był jednym z pionierów freeskiingu, czyli narciarstwa wolnego od zasad i wszelkich granic. Znajdował sposoby na poskromienie najtrudniejszych tras na najwyższych szczytach.

Był też znakomitym BASE jumperem oraz mistrzem lotów w kombinezonie wingsuit. Chociaż McConkey nie był pierwszym, który oddał skok base na nartach, to jako pierwszy dostrzegł potencjalny wpływ tej dyscypliny na odkrywanie nowych szlaków narciarskich w miejscach uznawanych za niedostępne. McConkey stał się jednym z liderów w łączeniu dyscyplin, czego rezultatem był ski-BASE wingsuit flying: zjazd z góry na nartach, odrzucenie nart, a następnie lot w kombinezonie wingsuit zakończony opadaniem na ziemię na spadochronie.

Film "McConkey" jest dostępny na DVD w internetowym sklepie Red Bull Shop oraz iTunes.

Dochód z filmu "McConkey" zasili fundusz utworzony dla rodziny McConkey - żony Sherry i córki Ayli. Donację można składać również na rzecz fundacji McConkey'a, która wspiera ochronę środowiska i działania charytatywne.

Strona fundacji >>