XVI Memoriał Piotra Malinowskiego - zakończenie sezonu w Tatrach

W sobotę 20 kwietnia 2013 już po raz szesnasty na Hali Gąsienicowej spotkają się sympatycy ski-alpinizmu, na uznanym już za kultowy Memoriale Piotra Malinowskiego.

Swój udział zapowiedziało blisko 200 zawodników z Polski, Słowacji i Czech. Sportowcy wyruszą na długą, przepiękną i ciekawą trasę prowadzącą przez pięć tatrzańskich przełęczy - Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat i Kozią. Podejście min. na Kozią Przełęcz zabezpieczone zostanie linami poręczowymi, zawodnicy będą więc zobowiązani do posiadania uprzęży i lonży. Dla amatorów przygotowana została łatwiejsza wersja prowadząca  przez Liliowe - Beskid - Karb. Start i meta zawodów usytuowane będą na Hali Gąsienicowej w okolicy schroniska Murowaniec.

Impreza rozpocznie się już w piątek, w Murowańcu, gdzie wydawane będą pakiety startowe, a na wieczornej odprawie zaprezentowana zostanie trasa i wymogi sprzętowe. W sobotę po zawodach również w schronisku odbędzie się zakończenie zawodów, rozdanie nagród, ogłoszenie wyników Pucharu Polski PZA.

Zawody poświęcone są pamięci PIOTRA MALINOWSKIEGO nie bez przyczyny. Był on jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w ski-alpinizmie, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Wykonał wiele interesujących zjazdów wysokogórskich, min. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu.

Był też "starszym kolegą", który zachęcił do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego wielu młodych ludzi.

Piotr Malinowski urodził się 31 III 1944 r. w Pińczowie. Taternictwo uprawiał od 1957 r. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Andach, Himalajach, górach Norwegii i byłej Jugosławii. Od 1963 był członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, aż do stopnia starszego instruktora. Od 1967 r. był przewodnikiem tatrzańskim, a później instruktorem PZN. W latach 1984-87 był kierownikiem Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA na Hali Gąsienicowej. Od 1968 r. był ratownikiem tatrzańskim. W latach 1987-93 był Naczelnikiem, najpierw Grupy Tatrzańskiej GOPR, później TOPR. Zmarł w 1995 r.

Copyright © Agora SA