Oczy Soczi na Bad Gastein

Freestyle skiing slopestyle, to jedna z nowych zimowych dyscyplin igrzysk olimpijskich, która zadebiutuje w 2014 roku w Soczi. W sercu austriackiego regionu narciarskiego Ski amadé 22 najlepszych riderów pokazało, na czym polega ekstremalna jazda. - Oby tylko Rosjanie za rok wybudowali dobrą trasę - martwią się zawodnicy.

Slopestyle to wykonywanie tricków na nartach. Zawodnicy mają do dyspozycji skocznie i przeszkody, na których ''budują'' swoje kombinacje. W tym roku zawody Red Bull PlayStreets wygrał Charles Gagnier z Kanady. Drugi był Gus Kenworthy (USA), a trzeci brat Charlesa, Vincent. Wszyscy są grubo poniżej trzydziestki, ale trendy w slopestyle'u wyznaczają nastolatkowie, którym zwykła jazda po stokach nie wystarcza. Z roku na rok jest ich coraz więcej i już teraz stanowią dużą grupę wśród narciarzy. Dlatego decyzja MKOLu, by włączyć dyscyplinę dotychczas kojarzoną przede wszystkim z rozrywką, powinna dziwić mniej.

Śladami szachinszacha

Tym bardziej, że zainteresowanie zawodami było ogromne. Do kilkutysięcznego Bad Gastein zjechało na weekend kilkanaście tysięcy widzów. Miasteczko to jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich świata. Dookoła leży 860 km stoków, a region Ski amadé odwiedza co roku prawie 8 mln narciarzy, w tym kilkaset tysięcy Polaków, o bardzo różnych umiejętnościach. Trasy są mocno zróżnicowane, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Słynne są również termy w Bad Hofgastein, w których gościli w przeszłości m.in. cesarz Wilhelm I, kanclerz Otto von Bismarck, ostatni szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlavi czy badająca skład termalnej wody Maria Skłodowska - Curie.

Nowoczesny tor w średniowiecznej scenerii

Przez kilka dni nad tym, jak w średniowieczne budynki wkomponować nowoczesny tor, głowiła się ekipa specjalistów Red Bulla. Użyli 10 000 śrub, 140 m3 drewna i prawie 4700 m3 śniegu. W rezultacie zawodnicy jeździli po dachach budynków, przelatywali kilka metrów nad ziemią obok starych gzymsów, a oklaskiwało ich kilkanaście tysięcy kibiców. Wielu z kubkami grzanego wina w rękach. Region Ski amadé znany jest ze swojego zamiłowania do dobrej kuchni i kultury wina. Od 9 do 16 marca odbędzie się tam narciarski tydzień dla wielbicieli tego trunku.

- Te zawody to dla nas przede wszystkim czas dobrej zabawy i chcemy kibice też bawili się świetnie. Dlatego postawimy na szalony styl - zapowiadał Paddy Graham z Wielkiej Brytanii.

Oczy Soczi

Bad Gastein świetnie spisało się jako organizator, jednak najlepsi zawodnicy mają wątpliwości, czy w Soczi będzie podobnie.

- To wielka sprawa, że slopestyle jest na igrzyskach, ale może nie być tak kolorowo. Z doświadczenia wiemy, że dotychczas zawody organizowane przez FIS były beznadziejne i ciężko coś na nich pokazać. Nie potrafią budować torów - przyznał 26-letni TJ Schiller z USA, dwukrotny zwycięzca prestiżowych X Games.

Inni też obawiają się, czy Rosjanie rozumieją, na czym polega slopestyle.

Dominik Szczepański, Bad Gastein