Steve House gościem 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Uznany za propagatora stylu alpejskiego, przez Reinholda Messnera nazwany najlepszym współczesnym alpinistą świata. Amerykanin Steve House będzie gościem tegorocznego 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Impreza odbędzie się między 7 a 9 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym.

KFG już w grudniu. Bierzesz udział? Podyskutuj na Facebooku

Jednym z wspinaczkowych dokonań House'a jest samotne wytyczenie nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 w Dolinie Charakusa w 2004 roku (41-godzinna akcja z bazy do bazy, trudności drogi VI 5.10- M6 WI4 A2). Za to wejście otrzymał nagrodę publiczności podczas wręczania Złotego Czekana za rok 2004.

Samą nagrodę francuskiego Złotego Czekana (Piolet d'Or) otrzymał rok później za zrobienie w stylu alpejskim wspólnie z Vincem Andersonem nowej drogi na ponad 4000-metrowej ścianie Rupal (Nanga Parbat). Przejście to uznano wówczas za jedno z najlepszych osiągnięć himalajskich ostatnich lat. Droga Anderson/House (5.9, WI4) powstała w ciągu 6 dni, bez użycia poręczówek i butli tlenowych.

Steve HouseSteve House Fot.: Archiwum Steve'a House'a

W 2007 roku House dokonał pierwszego wejścia na K7 West w Dolinie Charakusa. Rok później wspólnie ze swoim stałym partnerem Andersonem wytyczyli nową drogę (WI5+ M8 R/X, 1000 m) na północnej ścianie Mount Alberta w Górach Skalistych, w Kanadzie.

Serię niesamowitych dokonań Amerykanina przerwał w 2010 roku groźny wypadek podczas wspinaczki na Mount Temple. W skutek upadku z wysokości około 25 m Steve House miał przebite prawe płuco, złamane żebra, złamaną miednicę i uszkodzone kręgi.

Steve House jest nie tylko wspinaczem, ale również przewodnikiem górskim, narciarzem, podróżnikiem i pisarzem. Jego "Beyond the Mountain" została nagrodzona Boardman Tasker Prize i wyróżniona nagrodą literacką podczas Banff Festiwal 2009.

O swojej górskiej pasji i podróżniczych przygodach Steve House opowie podczas 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.