Znamy zwycięzców memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!

Znamy już zwycięzców II Edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!. Wygrał Szymon Kowalczyk, autor projektu "Samotnie na dach Sahary". Wyniki zostały ogłoszone podczas festiwalu Kolosy 2011, który odbył się między 9 a 11 marca w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku

Samotnie na dach Sahary

Szymon Kowalczyk, podróżnik, autor reportaży z Sudanu Południowego, Ugandy, Rwandy i Maroka. Prawdopodobnie jako pierwszy Polak, stanął na najwyższym szczycie Sudanu - Mount Kinyeti. Jako zwycięzca Memoriału, Szymon stał się na rok członkiem Alpinus Expedition Team, dzięki wsparciu sponsora jego wyprawa zostanie zrealizowana - otrzyma całość niezbędnych środków finansowych, a także sprzęt potrzebny na wyjazd.

- Celem wyprawy jest samotna eksploracja Gór Tibesti, w północno - centralnej części Czadu. Nad masywem Tibesti góruje wulkan Emi Kussi, który jest najwyższym szczytem tego kraju i całej Sahary. W części północnej znajduje się natomiast wulkan Tousside. Oba szczyty są celem mojej wyprawy i prawdopodobnie nie mają jeszcze polskiego wejścia. Aspekt eksploratorski jest ważną częścią mojej wyprawy. Lecz główną motywacją, która mnie pcha w ten trudny kawałek świata, są przede wszystkim ludzie i ich historie. Moim nadrzędnym celem jest poznanie mieszkańców Czadu z ich codziennymi troskami i próba pokazania ich szerszej społeczności w Polsce. Zależy mi na rzetelnym przedstawieniu tej części Afryki, która jest stosunkowo mało znana w Polsce - podkreśla Szymon Kowalczyk.

Wyróżnienia

Kapituła Memoriału postanowiła wyróżnić również dwa projekty - Kariny Jasińskiej "Na handbike'u Kobieta na Pico del Veleta" oraz Pauliny i Natalii Kozub "Jak skończę roczek to pojadę pod Kazbek. Z mamą". Projekt ten otrzymał najwięcej głosów internautów.

Karina, pomimo braku władzy w nogach, zamierza, na rowerze napędzanym siłą rąk, pokonać trasę liczącą ponad 1000 km w tym podjazd Pico del Veleta, najwyższy podjazd rowerowy w Europie położony w masywie Sierra Nevada.

Natomiast Paulina Kozub ze swoją córeczką Natalią planuje zdobyć Kazbek w Gruzji, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.

Zwyciężczynie otrzymają fundusze na pokrycie kosztów wypraw, a także niezbędny sprzęt. Na rok staną się też członkami Alpinus Testing Team i będą mogły testować ubrania i sprzęt marki Alpinus.

Ku pamięci Piotra Morawskiego

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie - pasji, pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń, poszukiwania nowych wyzwań.

Piotr Morawski, naukowiec, pasjonat, himalaista. Zdobył 6 ośmiotysięczników, wraz z Simone Moro jako pierwsi ludzie w historii stanęli zimą na ośmiotysięczniku Shisha Pangma w 2005 roku. W ciągu 7 lat Piotr był na 10 wyprawach w Himalajach i Karakorum. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na ośmiotysięczniku Dhaulagiri Piotr wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować.

- Po śmierci Piotra, długo zastanawialiśmy się czy jest coś co moglibyśmy zrobić dla jego pamięci. Mieliśmy poczucie, że - odwaga, wytrwałość i optymizm, które go cechowały - połączone z jego charyzmą, były unikatowe. Piotr na spotkaniach górskich pięknie opowiadał o swoich przeżyciach z najwyższych gór, o partnerstwie, o walce ze sobą i z przyrodą. Pomyśleliśmy, że najlepsza - dla pamięci Piotrka - będzie nagroda jego imienia - która będzie fundowana dla ludzi z pasją i ciekawymi pomysłami. Wierzymy, że zwycięscy kolejnych edycji Memoriału, którzy dzięki nagrodzie zrealizują swoje wyprawy, swoimi dokonaniami - ocalą Piotra od zapomnienia - mówi Olga Morawska.

Wyniki Memoriału ogłosił Jan Szulc, himalaista, który w 2005 był kierownikiem wyprawy, podczas której Piotr Morawski wraz z Simone Moro zdobyli ośmiotysięcznik Shisha Pangma.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Memoriału.