Wondół Challenge: festiwal żywiołów

Spotkania z himalaistami, żeglarzami, podróżnikami, prelekcje z wypraw w odległe zakątki globu, projekcje filmów z Banff Moutain Film Festival oraz szkolenia lawinowe GOPR. To właśnie Festiwal Górski Wondół Challenge. Impreza odbyła się między 17 a 19 lutego w Szczyrku.

Dołącz do nas na Facebooku

Wondół Challenge to nie tylko spotkania z filmem i z ludźmi gór, to także okazja do promocji aktywnego, rodzinnego wypoczynku i bezpiecznej turystyki. Każdy uczestnik festiwalu mógł znaleźć coś dla siebie. Na fanów dobrego kina górskiego czekało kilka godzin projekcji filmów polskich oraz z Banff Mountain Film Festival, a wszystkie osoby zainteresowane bezpieczną turystyką górską  mogły wziąć udział w szkoleniach udzielania pierwszej pomocy i zobaczyć pokazy ratownictwa GOPR z użyciem śmigłowca. Natomiast najmłodsi szaleli w basenie z piłkami czy na dmuchanym statku pirackim, a także podczas gier i zabaw wspieranych przez animatorów.

Prelekcje z morza i gór

Największym zainteresowaniem publiczności cieszyły się prelekcje gości specjalnych. Gerlinde Kaltenbrunner, jedna z najlepszych himalaistek na świecie, mówiła o wyprawie na K2, stając na jego szczycie skompletowała Koronę Himalajów i Karakorum, którą zdobyła bez użycia tlenu. Olga Morawska opowiedziała o idei Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej Odwagę!  Stefan Czerniecki, zwycięzca 1. edycji Memoriału, a także członek Alpinus Expedition Team, zrelacjonował swoją wyprawę w głąb dorzecza Orinoko i spotkania z Indianami. Ola Taistra, najbardziej utalentowana kobieta w polskim środowisku wspinaczkowym, opowiedziała o wspinaniu w skałach, czyli o swojej pięknej, a za razem trudnej i wymagającej wielu wyrzeczeń pasji. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu była woda stąd też obecność kapitana Krzysztofa Baranowskiego, pomysłodawcy "Szkoły pod żaglami", który opowiadał o wysokich falach, początkach swojej przygody z morzem oraz dwóch samotnych rejsach dookoła świata. Kamil Iwankiewicz, założyciel pięcioosobowej drużyny nurków, planujących eksplorację 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach, przedstawił ich dotychczasowe 3 nurkowania w ramach projektu. Wojciech Surdziel, autora niesamowitych zdjęć podwodnych, opowiedział jak fotografować będąc kilka lub kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią wody.

Do biegu gotowi

Ale to nie wszystko. Wielbiciele biegów górskich mogli wziąć udział w RMD Winter Run, który odbył się w sobotę. Uczestnicy do pokonania mieli 5,7 km trasę spod Urzędu Miasta na wysokości 595 metrów do schroniska Pod Klimczokiem na wysokości 1110 metrów.

Wśród mężczyzn pierwszy był Kamil Jezierski (Puma Running Team) z czasem 36:39, wyprzedzając o 12 sek. Macieja Bierczaka (RMD Montrail Team) - 36:51 i o 17 sek. Rafała Ulfika (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) - 36:56.

Wśród kobiet zwyciężyła faworytka Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko Biała) z czasem 41:16. Druga była Dominika Wiśniewska (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) - 44:17, a trzecia na metę dotarła Anna Ryguła (Zawisza Stara Kuźnia)  z czasem 44:27.

Na gości Festiwalu czekały także liczne atrakcje i konkursy z nagrodami.

Informacje o festiwalu można znaleźć TUTAJ lub na oficjalnej stronie imprezy.