Festiwal poświęcony jest podróżnikowi, miłośnikowi sportów ekstremalnych Tomkowi Bonawenturze Knapikowi, który zginął tragicznie 23 lipca 2010 podczas zjazdu ze wzniesienia na rowerze.
PRELEKCJE
Gwatemala - w poszukiwaniu detali
Trzy majestatyczne wulkany Atitlán, Tolimán i San Pedro strzegą wielkiego jak morze jeziora Majów. Atitlán, nazwa magiczna dla mieszkańców i dla przybyszów. Miejsce jakby prosto z opowieści - snów - poematów spisanych przez latynoamerykańskich powieściopisarzy. Jezioro Atitlán jest dla Majów jednym z czterech świętych jezior, które wyznaczają strony ich świata. Niebo, wulkany, ręcznie tkane stroje Indian odbijają się w tafli błękitnego i przejrzystego jeziora. O Gwatemali - jednym z najbardziej indiańskich krajów Ameryki Łacińskiej - opowie Dominika Zaręba.
Hindukusz i afgańskie zabawy z bronią
Sierpień i wrzesień 2010 roku Jakub Rybicki i Krzysztof Mularski spędzili 2 miesiące w najdalszych zakątkach Afganistanu. Celem wyprawy było zdobycie najwyższej góry kraju - Noszaka (7492m.) w 50 rocznicę pierwszego polskiego wejścia. Była to zarazem pierwsza od 34 lat polska wyprawa w tą część Hindukuszu. Następnie podróżnicy przemierzali kraj pieszo, autostopem, konno i na ośle, docierając do żyjących w górach Kirgizów, którzy nie zeszli z koni. Obserwowali demokrację w praktyce - wybory do afgańskiego parlamentu - Wolesi Jirga. Kilka dni głodowali. Są pościgi, dramatyczne zwroty akcji, złodziejaszki, egzotyczne choroby i dużo spostrzeżeń na temat życia zwykłych Afgańczyków.
Trekking w Laponii - wszystkie odcienie zieleni
Na szlakach Gór Skandynawskich między Parkiem Narodowym Abisko a Parkiem Narodowym Padjelanta łatwo można zanurzyć się w niemal nietkniętej ludzką ręką przyrodzie i - z rzadka - spotkać podobnych poszukiwaczy czasu płynącego w zupełnie innym rytmie, niż ten, do jakiego przyzwyczaiła nas miejska dżungla. Dojmującym doświadczeniem stają się: cisza, niebo i woda. Cisza jest wszechobecna; niemal odwyka się od dźwięków mechanicznych. Niebo staje się spektaklem, którego zmienność zawstydza twórców nawet najbardziej wyrafinowanych efektów specjalnych. Woda - nie można od niej uciec. Przyroda zawsze uczy cierpliwości, pokory i wytrwałości. Nigdzie jednak ta nauka nie ma tak niepowtarzalnego smaku jak na szczycie Kebnekaise czy ledwo oznaczonym szlaku Nordkalottleden. O bezkresnych przestrzeniach tundry, idealnych do uprawiania trekkingu ekstremalnego, który niemal całkowicie wyłączy nas z codzienności opowiedzą Anna Nacher i Marek Styczyński.
Alaska - ostatni przyczółek dzikości
Gdy był po raz pierwszy na Alasce stary Meksykanin, z którym się przyjaźnił podczas pożegnania powiedział mu "Ona Cię ma". Z początku nie wiedział o co mu chodziło, ale po kilku miesiącach w Polsce już zrozumiał, musiał tam wrócić. Alaska sobie tylko znanym sposobem wołała go ku siebie. Amerykanie mawiają o niej Last Frontier. Ludzie przywykli do przestrzeni zdają się przytłoczeni jej ogromem i pięknem. Od południowych fiordów, przez wybrzeża Zatoki Bristolskiej po nieprzebyty interior z górującą nad nim Denali. Andrzej Pietyra poprzez swe alaskańskie zdjęcia przeniesie nas w jedno z ostatnich miejsc będących we władaniu dzikiej przyrody i ostatnich wolnych ludzi.
Aconcagua Richter Expedition 2011 - czyli jak Jurand z Zadyszką Kamiennego Strażnika pokonali
W styczniu 2011 r. polski zespół Richter Expedition zdobył najwyższy szczyt obu Ameryk, leżący w Andach - Aconcagua (6962 m n.p.m). Uczestnikami wyprawy byli: Piotr Pogon - od ponad 20 lat zmagający się z nowotworem, pierwszy człowiek na świecie który po resekcji płuca bez aparatu tlenowego zdobywa najwyższe szczyty (m.in. Kilimanjaro, Elbrus, Mt. Kenya ); Łukasz Żelechowski - niewidomy, dla którego był to trzeci szczyt tzw. Korony Ziemi. Wyprawa stała się świadectwem wzajemnego poświęcenia.
FILMY
"Kukuczka". Film o najlepszym z najlepszych
Film poprzez postać Jerzego Kukuczki pokazuje pasję i miłość do gór ludzi, którzy poświęcili swoje życie wspinaniu. W filmie wypowiadają się o istocie alpinizmu m.in. pierwszy zdobywca "korony Himalajów" Reinhold Messner, Kurt Diemberger - pierwszy człowiek który postawił stopę na Daulagiri i Broad Peak, meksykanin Carlos Carlioso, który wspinał się z Kukuczką, autorka książek o górach Bernadette Mc Donald, żona Jurka - Cecylia Kukuczka, jego syn Wojciech Kukuczka, Krzysztof Wielicki.
Samotnie przez Australię
Jon Muir to australijski wspinacz skałkowy, himalaista i podróżnik, prawdziwy twardziel. W 1988 roku stanął na wierzchołku Mount Everestu, a w 2002 dotarł pieszo do Bieguna Północnego. W tzw. międzyczasie stale poszukuje niekonwencjonalnych wyzwań. Film to jego autorska relacja z wyczynu, który planował przez lata. Samotnej, pieszej wyprawy w poprzek Australii, bez przerw, bez wsparcia, bez depozytów. Jon wyruszył z południowego wybrzeża, pokonał 2.500 km i po 128 dniach dotarł na przekór niedowiarkom na północny kraniec kontynentu australijskiego. W podróży towarzyszył mu jedynie mały piesek Seraphine.
180 stopni na południe
Film drogi zainspirowany spontaniczną i nieco wariacką wyprawą z 1968 r Yvona Chouinarda, twórcy kultowej marki wyprawowej Patagonia i Douga Tompkinsa, założyciela North Face, którzy postanowili dotrzeć do wulkanicznego szczyt Cerro Corcovado w Chile i zdobyć go. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny o miłości do rzeczy zbędnych. Wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a Chouinard i Tompkins pokazują jak praktycznie godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska, prowadząc swój ekologiczny projekt na wielkich połaciach Patagonii.
KONCERTY
Vladimirska
Ta kanadyjsko-polska formacja splata ze sobą melodie inspirowane różnymi kręgami kulturowymi, równocześnie przywołując dźwięki minionych epok. W ich utworach pobrzmiewają bałkańskie, skoczne melodie, przeplecione ukraińskim folkiem i doprawione szczyptą klezmerskiej nuty.
Wadada-Unique Brands EtnoSchool
Perkusyjna muzyka etniczna z Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Brazylii, Gruzji, Azji, Australii, Bliskiego Wschodu. Rytm instrumentów perkusyjnych, dźwięki bębnów conga i djembe.
Szczegółowy program imprezy znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu.