Darka Załuskiego opowieści o K2

Wyczerpująca wyprawa na szczyt K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Pierwsze od 2008 roku światowe wejście na  ten ośmiotysięcznik. O wyprawie opowiada Darek Załuski. Spotkanie z himalaistą już w najbliższy piątek 16 grudnia w warszawskiej Kinotece!

Dołącz do nas na Facebooku

Darek Załuski na szczycie K2 stanął 23 sierpnia, tym samym stał się pierwszym od 15 lat Polakiem, któremu udało się dokonać tego wyczynu. Na szczycie obok Darka Załuskiego stanęli również Gerlinde Kaltenbrunner z Austrii oraz Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu.

Gerlinde, Maxut i Wasilij, wchodząc na wierzchołek K2, zdobyli ostatni szczyt, jakiego brakowało całej trójce do zakończenia projektu Korony Himalajów, czyli wejścia na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym Gerlinde została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

Dla Darka Załuskiego K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował zmagania zespołu z tym wyjątkowo trudnym ośmiotysięcznikiem.

O wyprawie Darek Załuski opowiadał już we wtorek 13 grudnia w warszawskiej Kinotece. Było to pierwsze spotkanie z himalaistą w ramach VII Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich. Na prelekcji Darka gościły również Krystyna Palmowska i Kinga Baranowska.

Krystyna Palmowska przez wiele lat przyjaźniła się z Wandą Rutkiewicz. Himalaistka brała udział w kilku wyprawach wysokogórskich. 30 czerwca 1983 roku, to ogromny sukces Krystyny Palmowskiej. Jako pierwsza w historii kobieta zdobyła Broad Peak. Dwa lata później, 15 lipca 1985 roku dokonała pierwszego wejścia na szczyt Nanga Parbat w zespole kobiecym.

Kinga Baranowska w okresie od czerwca do sierpnia tego roku, podobnie jak Darek próbowała zmierzyć się z K2. W odróżnieniu od Darka, Kinga wspinała się od strony południowej. Jej partnerem był Fabrizio Zangrili. Niestety z powodu pogarszających się warunków pogodowych i zagrożenia lawinowego zespół wycofał się spod K2.

- Musieliśmy zakończyć naszą wyprawę. Warunki niestety zrobiły się bardzo niebezpieczne na drodze Basków, lecą kamienie i lawiny. Zabraliśmy swój sprzęt ze ściany i nie było to już miłe doświadczenie, gdyż wszystko zaczęło się wytapiać. No cóż, takie już jest to K2, nie na darmo mówi się o nim, jako najtrudniejszym ośmiotysięczniku. Jednakże cieszę się, że tam byłam w tym roku. Dużo fajnych i cennych doświadczeń - pisała Kinga Baranowska.

Trzymamy kciuki, żeby Kindze udało się wejść na szczyt K2 w kolejnym sezonie, a w piątek 16 grudnia o godz. 20.30 zapraszamy do Kinoteki na ostatnie spotkanie z Darkiem Załuskim w ramach VII Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich.