K2 północnym filarem opowieść: Darka Załuskiego

23 sierpnia Darek Załuski, jako pierwszy Polak od 1996 roku, zdobył K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Było to pierwsze światowe wejście na ten ośmiotysięcznik od 2008 roku. O wyprawie Darek opowie już 13 grudnia w warszawskiej Kinotece.

Dołącz do nas na Facebooku

Na szczycie obok Darka Załuskiego stanęli również Gerlinde Kaltenbrunner z Austrii oraz Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu.

Gerlinde, Maxut i Wasilij, wchodząc na wierzchołek K2, zdobyli ostatni szczyt, jakiego brakowało całej trójce do zakończenia projektu Korony Himalajów, czyli wejścia na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym Gerlinde została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

Dla Darka Załuskiego K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował zmagania zespołu z tym wyjątkowo trudnym ośmiotysięcznikiem.

Wyprawa rozpoczęła działalność na północnym filarze K2 w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące zespół walczył z pogodą i trudnymi warunkami śniegowymi, przygotowując drogę, zakładając obozy pośrednie oraz aklimatyzując się. Atak szczytowy rozpoczęto z obozu IV na wysokości ok. 8000 m n.p.m. o godz. 7.30 czasu lokalnego. Po kilkunastu godzinach morderczy wysiłek został nagrodzony spektakularnym sukcesem.

Darek Załuski jest dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na wierzchołku K2. Pierwszego polskiego wejścia i zarazem pierwszego na świecie wejścia kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz. Na szczycie K2 himalaistka stanęła 23 czerwca w 1986 roku. Kilka dni później, 8 lipca K2 zdobyli Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski. 3 sierpnia również 1986 roku na wierzchołku stanęli Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż. Kolejne wejście udało się Polakom dopiero 10 lat później. 10 lipca 1996 roku szczyt zdobywa Krzysztof Wielicki, a cztery dni później na K2 wchodzą Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik.

Na opowieść Darka Załuskiego o zmaganiu z najtrudniejszym ośmiotysięcznikiem świata zapraszamy już w najbliższy wtorek 13 grudnia do Kinoteki. Spotkanie odbędzie się również w piątek 16 grudnia. Obie prelekcje rozpoczną się ok. godz. 20.30. Pokazy organizowane są w ramach VII Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich.