Rusza Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Już dziś, 8 grudnia rozpoczyna się Warszawski Przegląd Filmów Górskich! Na emocjonujące dokumenty wspinaczkowe, ekstremalne spływy kajakowe, BASE jumping i spotkania z wybitnymi himalaistami zapraszamy do Kinoteki!

Dołącz do nas na Facebooku

Festiwal zainauguruje dokument Ekspedycja Wisła, o dwóch wyprawach kajakowych Marka Kamińskiego przez najdłuższą z Polskich rzek. O lodowym świecie opowie Szymon Kostka w swoim filmie Wyprawa do wnętrza Arktyki. Warszawski Przegląd Filmów Górskich to także ekstremalne wyprawy na najwyższe szczyty świata, eksploracje głębokich, trudnych kanionów, skoki BASE jako przekraczanie granic i walka z własnymi słabościami. O górach najwyższych opowiadać będą m.in. Ola Dzik, Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski i Darek Załuski.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY

Czwartek 8 grudnia, godz. 18.00

Ekspedycja Wisła (Polska, 2010 r.), 51'

Dokument, który powstawał podczas dwóch wypraw kajakowych Marka Kamińskiego przez Wisłę. Od jej źródeł, do ujścia. Na tę swoistą Wiślaną Odyseję składają się dwie podróże - letnia oraz zimowa. Pierwsza to ekspedycja zespołowa, którą Marek Kamiński odbywa z ludźmi z różnych stron świata: norweską podróżniczką: Kristin Olsen, niepełnosprawnym Maćkiem Urbaniakiem, skautami, harcerzami, miłośnikami i ludźmi Wisły. Zimowa wyprawa jest samotna i bardziej ekstremalna, w trakcie której Marek Kamiński m.in. nocuje w namiocie na brzegu Wisły, pije przefiltrowaną wodę z rzeki.

Wyprawa do wnętrza Arktyki (Polska, 2005 r.), 14'

Podróż do wnętrza Arktyki. Do wnętrza, które ukryte jest nawet przed najbardziej wytrwałymi badaczami. Zejdziemy w magiczny świat zamknięty pod powierzchnią lodowców.

Czwartek 8 grudnia, godz. 20.00

Kukuczka (Polska, 2011 r.), 45'

Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, drugi zdobywca Korony Himalajów, nie żyjący od 22 lat legendarny wspinacz. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni legendarni himalaiści oraz najbliższa rodzina? Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich? Czy w obecnej dobie może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja? Film opiera się na wypowiedziach rodziny Jerzego Kukuczki oraz słynnych zachodnich alpinistów, takich jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger.

Kunyang Chhish - spotkanie z Andrzejem Galińskim w 30. rocznicę historycznej wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, która odniosła jeden z największych sukcesów w historii polskiego himalaizmu. Zostaną zaprezentowane archiwalne materiały filmowe z tej wyprawy.

Piątek 9 grudnia, godz. 18.00

Lądek 2011 - wybrane filmy z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju

Who are you Really (USA, 2010 r.), 10'

Kim jesteś? Czy zadajesz sobie to pytanie? Czy przylepiasz sobie łatkę dziecka, matki, inżyniera, ucznia, szefa? Kim jesteś bez tych określeń? Nie wiesz? Czas najwyższy poszukać odpowiedzi - najlepiej podczas tego filmu, który zagwarantuje komfortowe warunki do poszukiwań siebie: pięknie sfilmowane góry, relaksującą muzykę, wiele inspirujących pytań. Może dowiesz się, kim jesteś naprawdę.

Koń Everestu (Francja, 2008 r.), 52'

Film opowiada historię młodego przewodnika z ludu Szerpów, którzy są przeważnie tragarzami lub przewodnikami wysokogórskich wypraw. Gurmen, główny bohater, postanawia kupić konia i wypożyczać go turystom. To piękny dokument pokazujący ciężką pracę ludzi i zwierząt, którzy pomagają w zdobywaniu najwyższych szczytów świata.

The Pinnacle (Szkocja, 2010 r.), 45'

W 1960 roku Jimmy Marshal i Robin Smith wspinali się przez tydzień po Ben Navis. Jako pierwsi pokonali sześć zimowych tras dzień po dniu, włączając Orion Face Direct. Dokładnie po 50 latach, Dave MacLeod i Andy Turner chcą powtórzyć ten wyczyn, oddając tym samym honor swoim wielkim poprzednikom.

Piątek 9 grudnia, godz. 20.00

Gasherbrum II - prezentacja Oli Dzik

Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o Ternua Female Team - Gasherbrums 2011 czyli wyprawie na dwa ośmiotysięczniki, w której wzięła udział w czerwcu i lipcu tego roku wraz z Marią Khytrykovą z Ukrainy. Obydwie stanęły na szczycie swojego pierwszego ośmiotysięcznika - Gasherbruma II. Maria przedłużyła swój wyjazd i weszła również na Gasherbrum I.

Pokonać siebie (Australia, 2010 r.), 55'

Dopóki Heather Swan nie wyszła za Glenna Singlemana, była rozwiedzioną pracującą matką, niewiedzącą, co to przygoda. Glenn pracuje jako lekarz w pogotowiu, kręci filmy o sportach ekstremalnych, jest zawodowym poszukiwaczem przygód, do niego należy też rekord w skokach BASE - skoczył z Trango Tower w Pakistanie (6286 m). Twierdzi, że każdy, kto pokona swoje lęki i zacznie solidnie trenować, może zrobić, co tylko sobie wymarzy. Nikt nie traktował go poważnie aż do chwili, gdy rekord w skokach BASE postanowiła pobić jego żona. To film o pokonywaniu własnych ograniczeń, o umysłowej i fizycznej przemianie, której może doświadczyć każdy z nas.

Sobota 10 grudnia, godz. 14.00

Tulku z krainy Dolpo (Niemcy, 2010 r.), 101'

Sherap Sangpo opuszcza region Dolpo w Himalajach i wstępuje do buddyjskiego klasztoru w Katmandu. Ma zaledwie 10 lat. Wkrótce jego życie drastycznie się zmienia: zostaje rozpoznany jako reinkarnacja Tulku i wysłany na 17 lat do klasztoru w Południowych Indiach. Sherap po latach wraca w swoje rodzinne strony - do miejsca położonego wysoko w Himalajach, gdzie zachowała się najbardziej archaiczna postać  buddyzmu. Jego zadaniem będzie zarządzanie kilkoma klasztorami i przejęcie roli religijnego przewodnika dla ludzi zamieszkujących ten trudno dostępny region.

Szkoła w Dolpo (Polska, 2009 r.), 15'

Istniejąca na poziomie 4200 m n.p.m. szkoła w nepalskim regionie Dolpo, zamieszkałym przez ludność tybetańską, pretenduje do najwyżej położonej szkoły na świecie. Ale nie tylko to ją wyróżnia - by do niej dotrzeć z ostatniej większej osady, należy pokonać podczas kilkudniowej górskiej wędrówki urwiste himalajskie szlaki. W taką podróż corocznie wyruszają nauczyciele pochodzący z Pokhary, bowiem ze względu na surowy klimat ta placówka działa jedynie przez sześć miesięcy w roku. Pomysł założenia szkoły zrodził się przed 20 laty. Do dziś jest rozbudowywana, bo materiały należy donosić na plecach tragarzy. Właściwie wszystko w tym odosobnionym świecie jest inne - a przez to niezwykle frapujące dla wnikliwego oka kamery. Bodaj największe wrażenie robią zasmarkane twarze miejscowej dzieciarni, która dzięki tej szkole ma pierwszy kontakt z zewnętrznym, "cywilizowanym" światem.

Sobota 10 grudnia, godz. 16.00

Trou de Fer (Sło-wa-cja, 2011 r.), 56'

Pięciu przyjaciół wybrało się do najtrudniejszego kanionu na świecie znajdującego się na wyspie Réunion. Mówi się o nim - Mont Everest kanionów! Tylko najlepsi potrafią zjechać do jego głębi, i to bez gwarancji, że kiedyś z niego wrócą. O tym decyduje natura. Kino akcji w górskim wydaniu. To trzeba zobaczyć. Podwyższony poziom adrenaliny gwarantowany.

Kanion Colca

Prezentacja Krzysztofa Mrozowskiego z przejścia ostatnich dziewiczych kilometrów najgłębszego kanionu na świecie. Odtworzenie zmagań członków gliwickiego Akademickiego Klubu Turystycznego "Watra" i ich przyjaciół z kanionem Colca, zakończonych ostatecznie sukcesem i eksploracją niezbadanej części przełomu. Opowieść Krzysztofa Mrozowskiego przenosi nas w świat przygody, walki z surową przyrodą andyjskiej rzeki, a także mierzenia się z własnymi słabościami. Obraz niezwykłej wyprawy odkrywczej, zamykającej niemal 30-letnią historię polskiej eksploracji najgłębszego kanionu świata. Spotkanie połączone z promocją książki "W uścisku żywiołów El Condor Rio Colca".

Sobota 10 grudnia, godz. 18.30

Makalu 2011

Prezentacja Artura Hajzera z tegorocznej wyprawy oraz realizacji programu polskiego himalaizmu zimowego 2010-2015. Gorzki sukces. Wejście bez tlenu na Makalu we wrześniu 2011 zostało okupione poważnymi odmrożeniami. Dlaczego? I czy było warto? O tym opowiadać będzie kierownik wyprawy - Artur Hajzer. Spotkanie połączone z promocją książki Artura Hajzera: "Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy".

Sobota 10 grudnia, godz. 20.15

Sfinks (Słowenia, 2011 r.), 70'

Szczyt Triglav to symbol Słowenii, a formacja na jego północnej ścianie "Sfinks" stanowi wyzwanie dla wielu pokoleń wspinaczy. Film porównuje pierwsze przejście tej ściany (techniką sztucznych ułatwień) z lat 60. z jej pierwszym przejściem klasycznym z lat 90. Godny podkreślenia jest błyskotliwy zamysł reżyserski, polegający na równoległym śledzeniu wspinaczki obydwu zespołów w kluczowych fragmentach drogi. Jeszcze większym zaskoczeniem dla widza są końcowe napisy filmu, gdy okazuje się, że grające w filmie drugorzędne role osoby mają także niebagatelny związek z pokonywaniem tej ściany.

Świątynia marzeń (Rosja, 2009 r.), 31'

Obraz prezentujący zupełnego indywidualistę w zespołowym rosyjskim światku wspinaczkowym, który nie stronił od przechodzenia dróg solo. W pewnym momencie życie wspinacza odmienił ciężki wypadek, który jednak nie złamał siły woli bohatera. Film o wolności i wartości ludzkiego życia. O pragnieniu trwania w harmonii ze światem, o tym, jak wysoko człowiek może zajść, czy może dożyć swoich dni, trzymając się zasad, niezależnie od tego, jak może być to trudne.

Thumbnail (Paznokieć), Hiszpania 2004, 57'

W jednym z licznych fiordów południowego wybrzeża Grenlandii znajduje się coś, co Europejczycy nazwali Thumbnail (paznokieć), granitowa ściana wysoka na ponad 1600 metrów, najwyższy klif na świecie. Dwie wspaniałe alpinistki, Cecilia i Roberta, przygotowują się do wspinaczki. Docierają do ściany kajakiem, wiosłując przez kilka dni wśród gór lodowych, przepływających w pobliżu wielorybów i fok. Po dotarciu do podstawy klifu, przygotowują się do akcji górskiej. Sądzą, że spędzą w ścianie cały tydzień: wspinając się, śpiąc, razem działając. Jeżeli im się powiedzie, pobiją światowy rekord długości nowej drogi wspinaczkowej pokonanej przez kobiety.

Niedziela 11 grudnia, godz. 14.00

Mongolska krew (Australia, 2009 r.), 55'

Angus Paradice ma dwanaście lat i doskonale jeździ na koniu. Właśnie startuje w wyścigach konnych, które zamierza wygrać. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wyścigi rozgrywane są na mongolskim stepie, a Angus jest Australijczykiem. Kiedy przyjechawszy z rodzicami na wakacje do Mongolii zobaczył ścigających się na koniach rówieśników, postanowił, że niedługo będzie jeździł tak dobrze jak oni. Po rocznych przygotowaniach w Australii stanął do współzawodnictwa w Mongolii.

Halny (Polska, 2011 r.), 39'

Wiatr halny intrygował reżysera od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile. Jednoczesna wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego, jest opowiedziana w filmie przez ludzi różnych zawodów i profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny, w jednych wywołuje pozytywne moce by w innych wyzwalać demoniczne, autodestrukcyjne skłonności. Film jest próbą głębszej analizy zjawiska kulturowo-społecznego zachodzącego pod Tatrami.

Niedziela 11 grudnia, godz. 16.00

Co się wydarzyło na wyspie Pam (Pol-ska, 2010 r.), 65'

Film opowiada o parze polskich alpinistów, którzy udają się do fiordów południowej Grenlandii, aby zdobyć najwyższy klif świata. Pionowa ściana klifu dostępna jest tylko z morza. Aby rozpocząć wspinaczkę, alpiniści muszą podpłynąć pod nią na wywrotnych morskich kajakach. Temperatura wody w morzu ma zero stopni. Wywrotka grozi hipotermią. Ich bazą-domem staje się bezludna wyspa Pam.

Olga Morawska o swoich projektach książkowych

W trakcie pokazu Olga Morawska opowie o trzech książkach górskich, do których powstania się przyczyniła. Opowie o kulisach powstania książki Piotra Morawskiego "Zostają góry", o tym dlaczego postanowiła napisać książkę "Od początku do końca" i opowiedzieć w niej tę samą historię widzianą oczami dwóch osób: tak sobie bliskich i tak dalekich zarazem. Przedstawi historię powstania książki "Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu", dlaczego musiała porozmawiać z rodzinami himalaistów, z jakimi intencjami powstawała ta książka i co o niej myśli już po skończonej pracy. Opowie także o tym co robi obecnie, o podróżach, o książkach, które właśnie powstają i o tym dlaczego już nie opowiadają o górach.

Niedziela 11 grudnia, godz. 18.00

Ryszard Pawłowski - spotkanie ze znanym himalaistą, który przy zdjęciach opowie o swojej długoletniej karierze alpinisty i zawodowego przewodnika wysokogórskiego. W ramach pokazu film z wejścia na K2 w 1996 r.

Niedziela 11 grudnia, godz. 20.00

180? na południe (USA, 2009 r.), 85'

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii i Douga Tompkinsa, twórcy North Face w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli.

Niedźwiedź, Tatrzański Park Narodowy, 2011, 2'25''

Sierpniowe popołudnie w Tatrach, szlakiem żwawo maszeruje rodzina. Gdy zmęczona wędrówką zasiada do posiłku, z zarośli wychyla się niedźwiedź. Film w zabawny sposób przedstawia konsekwencje niewłaściwego zachowania turystów w parku narodowym i zgubne skutki dokarmiania dzikich zwierząt.

Kozica, Tatrzański Park Narodowy, 2011, 2'25''

Zimowy poranek, wagonik kolejki linowej wywozi w Tatry grupę narciarzy. Większość zjeżdża znakowaną trasą, ale jeden z nich wybiera się samotnie poza szlak. Tam, w sercu dzikich gór, dwie kozice z trudem wygrzebują spod śniegu zeschnięte pędy roślin. Film jest ilustracją konfliktu człowiek - przyroda.

270 hPa. Makalu bez tlenu (Polska 2011, 12')

Film dokumentujący wydarzenia, które miały miejsce podczas wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na piąty szczyt świata Makalu (8463 m). Choć ekspedycja zakończyła się historycznym sukcesem (pierwsze od 23 lat polskie wejście na szczyt bez tlenu), to dramatyczne kilkudniowe zejście do bazy i akcja ratunkowa wyszły na pierwszy plan wydarzeń. Mozaika surowych obrazów oraz oszczędny w słowach komentarz twórców zapewnia pełną koncentrację na odtworzonym przebiegu akcji górskiej; od optymistycznego wyjścia w górę, poprzez wielki sukces i wzruszenie, kończąc na dramatycznym spotkaniu wszystkich uczestników w bazie.

Wtorek 13 grudnia i piątek 16 grudnia, godz. 20.30

Darek Załuski - prezentacja "K2 północnym filarem"

23 sierpnia Gerlinde Kaltenbrunner z Austrii, Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu oraz Darek Załuski z Polski stanęli na drugim, co do wysokości, szczycie Ziemi, K2 (8611 m n.p.m.). Wyprawa rozpoczęła działalność na północnym filarze K2 w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące mały, sześcioosobowy zespół walczył z pogodą i trudnymi warunkami śniegowymi, przygotowując drogę, zakładając obozy pośrednie oraz aklimatyzując się. Ciężki wysiłek został nagrodzony spektakularnym sukcesem. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował zmagania zespołu z Górą Gór. Nagranie kilku bezcennych ujęć z samego wierzchołka K2 zawsze było Jego marzeniem, które w tym roku zrealizował.

Szczegóły na oficjalnej stronie przeglądu.

Copyright © Agora SA