Warszawski Przegląd Filmów Górskich: filmowe opowieści

Już jutro, 8 grudnia w Kinotece rozpocznie się Warszawski Przegląd Filmów Górskich! Niezwykli goście, niesamowite opowieści i pasjonujące filmy!

Dołącz do nas na Facebooku

Ekspedycja Wisła

Festiwal rozpocznie się od Ekspedycji Wisła, dokumentu, który powstawał podczas dwóch wypraw kajakowych Marka Kamińskiego przez Wisłę. Od jej źródeł, do ujścia. Na tę swoistą Wiślaną Odyseję składają się dwie podróże - letnia oraz zimowa. Pierwsza to ekspedycja zespołowa, którą Marek Kamiński odbywa z ludźmi z różnych stron świata: norweską podróżniczką: Kristin Olsen, niepełnosprawnym Maćkiem Urbaniakiem, skautami, harcerzami, miłośnikami i ludźmi Wisły. Zimowa wyprawa jest samotna i bardziej ekstremalna, w trakcie której Marek Kamiński m.in. nocuje w namiocie na brzegu Wisły, pije przefiltrowaną wodę.

Kukuczka

Ciekawą propozycją filmową jest Kukuczka, dokument Jerzego Porębskiego poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich himalaistów. Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, drugi zdobywca Korony Himalajów, nie żyjący od 22 lat legendarny wspinacz. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni legendarni himalaiści oraz najbliższa rodzina? Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich? Czy w obecnej dobie może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja? Film opiera się na wypowiedziach rodziny Jerzego Kukuczki oraz słynnych zachodnich alpinistów, takich jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger.

Pokonać siebie

Poziom adrenaliny z pewnością podniesie film Pokonać siebie. Niezwykły dokument o sportach ekstremalnych, skokach BASE, a przede wszystkim pokonywaniu własnych lęków, ograniczeń. Trou de Fer

Mnóstwo emocji z pewnością zapewni także Trou de Fer. Obraz pięciu przyjaciół, którzy wybrali się do najtrudniejszego kanionu na świecie znajdującego się na wyspie Réunion. Mówi się o nim - Mont Everest kanionów! Tylko najlepsi potrafią zjechać do jego głębi, i to bez gwarancji, że kiedyś z niego wrócą. O tym decyduje natura. Kino akcji w górskim wydaniu. Podwyższony poziom adrenaliny gwarantowany.

180° na południe

Droga na szczyt Cerro Corcovado śladami Yvona Chouinarda i Douga Tompkinsa to 180° na południe. Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Chouinarda i Tompkinsa z 1968 roku, której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli.

Co się wydarzyło na wyspie Pam

Próba zdobycia najwyższego klifu świata wśród fiordów południowej Grenlandii to film Co się wydarzyło na wyspie Pam Elizy Kubarskiej. Pionowa ściana klifu dostępna jest tylko z morza. Aby rozpocząć wspinaczkę, alpiniści muszą podpłynąć pod nią na wywrotnych morskich kajakach. Temperatura wody w morzu ma zero stopni. Wywrotka grozi hipotermią. Ich bazą-domem staje się bezludna wyspa Pam. Film godny obejrzenia zwłaszcza w świetle gorącej dyskusji na temat przejścia przez bohaterów filmu drogi "Golden Lunacy" i całego szeregu kontrowersyjnych zdarzeń, które potem miały miejsce. O szczegółach przeczytasz TUTAJ.

Ekspedycja kajakiem po Wiśle, wspomnienie Jerzego Kukuczki, emocjonująca eksploracja jednego z najtrudniejszych kanionów na świecie i tajemnicza wyprawa na wyspę Pam! To wszystko na Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich już od jutra w Kinotece!

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu.