Rusza Krakowski Festiwal Górski

W piątek 2 grudnia rozpoczął się Krakowski Festiwal Górski! Weekend pełen gór, alpinizmu, wspinaczki skalnej i freeridu.

Festiwalowe dni zapowiadają się ekscytująco, tym bardziej, że już w piątek gościem przeglądu będzie wybitny himalaista Simone Moro. Od wielu lat Włoch za główny cel swoich górskich wypraw postawił sobie zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. W tym roku wraz z dwoma partnerami stanęli jako pierwsi na szczycie Gasherbruma II. Tym samym zdobyli zimą pierwszy ośmiotysięcznik w Karakorum. Co istotne, Simone podkreśla wielki szacunek dla polskich himalaistów - wszak swój pierwszy zimowy ośmiotysięcznik, Shisha Pangmę, zdobył z Piotrem Morawskim.

Sobota to z kolei spotkania z legendą wspinaczki skalnej i sportowej Hiszpanem Danim Andradą, który większość swojego sportowego życia poświęcił na otwieranie nowych, ekstremalnie trudnych linii. "Mister 8a", bo taki przydomek zyskał w środowisku, ma na swoim niezliczoną liczbę dróg powyżej stopnia 8a i wcale nie zamierza zwalniać. Właśnie wrócił z Chin, gdzie otworzył wielowyciągowe monstrum o trudnościach dochodzących do 8c.

Tuż po emocjach skalnych Artur Hajzer opowie o dramatycznej, tegorocznej wyprawie na Makalu. Po zdobyciu szczytu przez członków wyprawy odbywającej się w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", rozpoczęła się wyczerpująca walka o powrót do bazy. O swoich niezwykłych tegorocznych osiągnięciach opowiedzą również: Ola Dzik, Konrad Ociepka i Marcin Wszołek, Borysław Szybiński i Paweł Wojtas, Marcin Król i Andrzej Sokołowski oraz powracający do zdrowia po poważnym wypadku Adam Pustelnik.

Kulminacją soboty będzie prelekcja belgijskiego trio - bracia Nico i Olivier Favresse oraz Seana Villanueva. Młodzi wspinacze tworzą jeden z najbardziej przebojowych teamów współczesnego alpinizmu - bezkompromisowe podejście do wspinania i wielkie umiejętności techniczne, powodują, że na ich przejścia patrzymy z zachwytem. O tym, że nie tylko my, świadczy tegoroczny Złoty Czekan, który zespół otrzymał za wyprawę na Grenlandię.

Festiwal krakowski to również święto filmu górskiego. W tym roku w konkursie o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego wystartuje 13 produkcji, w tym 2 polskie. W Polskim Konkursie zobaczymy z kolei 9 filmów. Podczas projekcji dominować będą emocjonujące sportowo-górskie wyczyny, nie zabraknie wzruszeń i dramatów. Niezwykle ciekawym wydarzeniem będzie również premierowy pokaz "Sztuki Wolności", obrazu opowiadającego o fenomenie złotych lat polskiego himalaizmu, które przypadły na PRL.

Mocnym punktem festiwalu będą Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Na starcie prestiżowych zawodów stanie cała krajowa czołówka. W tym roku nie zabraknie również cieszących się wielką popularnością wykładów, paneli i warsztatów. Ze słuchaczami spotkają się ratownicy TOPR, przedstawiciele TPN, instruktorzy, specjaliści i przewodnicy.

Zapraszamy na 9. Krakowski Festiwal Górski. Przegląd potrwa do 4 grudnia!

Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot / KFG

Szczegóły na oficjalnej stronie imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku