Explorers Festiwal: ekstremalna przygoda

Freeride narciarski, ekstremalna wspinaczka, lot motolotnią nad Everestem, podróż balonem w stronę kosmosu, warsztaty filmowania i fotografowania świata, ciekawe filmy i barwne koncerty. To właśnie Explorers Festiwal, ekstremalne święto przygody.

Z kamerą w górach

Narciarskie ewolucje w Alpach na nieprzetartych i niebezpiecznych trasach to film Trauma Lebena "Życie z fantazją". Tym emocjonującym obrazem rozpocznie się Exolorers Festiwal. W fascynującą podróż zabierze uczestników Peter Firstbrook w filmie "Zaginiony na Evereście". Dokument obrazuje rekonstrukcję wyprawy na Everest z 1924 roku, poszukiwanie i odnalezienie ciała George'a Mallory'ego. dużą dawkę adrenaliny zapewni Leo Dickinson w dokumencie "Eiger solo", który prezentuje pierwsze solowe wejście Brytyjczyka północną ścianą na Eiger, jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie.

W pionie

Explorers Festiwal to także ekstremalne wspinaczkowe wyczyny. Ines Papert, trzykrotna mistrzyni świata we wspinaczce lodowej opowie o trudnym, wyczerpującym zdobywaniu potężnych lodospadów. Podziemny świat jaskiń, przedzieranie się przez wąskie, mokre tunele, to pasjonująca prelekcja Katarzyny Biernackiej i Marcin Gali. O swoich wspinaczkowych dokonaniach opowie również Alex Honnold, który prowadzi przede wszystkim ekstremalnie trudne drogi solowe. Natomiast Alain Robert opowie o drodze na najwyższe wieżowce świata, często bez asekuracji.

Podniebne szybowanie

Na festiwalu nie zabraknie również podniebnych wypraw. W niezwykłą podróż nad szczytem najwyższej góry świata zabierze uczestników Richard Meredith, pierwszy i jedyny do dziś człowiek, który w 2004 roku przeleciał motolotnią nad Everestem. Od dwudziestu sześciu lat odnajduje w powietrznych, motolotniowych eskapadach, sens działania, i jest to dla niego wyraz fascynacji dokonaniami pionierów lotnictwa, ale może przede wszystkim pełna determinacji próba szukania własnej granicy. Szybował m.in. motolotnią przez Afrykę, czy np. z Londynu do Sydney. Natomiast o balonowej przygodzie opowie Vijaypat Singhania, który w 2005 roku wzniósł się balonem wypełnionym ogrzanym powietrzem na wysokość dwudziestu jeden kilometrów ponad Ziemię. Ustanowił tym samym, po siedemnastu latach, nowy rekord świata.

Ekstremalny dokument

Explorers Festiwal to doskonała okazja, by wziąć udział w warsztatach filmowych i fotograficznych organizowanych przez PWSFTiTV. Zajęcia poprowadzą goście z Austrii i Hong Kongu, Christoph Hoerner i Basil Pao.

Wspinaczka, narciarstwo zjazdowe, paralotniarstwo, to pasje które wciągnęły Hoernera w świat sportów ekstremalnych. Miłość do adrenaliny postanowił połączyć ze sztuką filmową. Ukończył Film School w Salzburgu. Podczas studiów ponad pół roku spędził na Florydzie, jako operator filmowy na jednym z największych na świecie lotniskowców, a później na łodzi podwodnej. Uczestniczył także w produkcjach filmowych Red Bull Extreme Sports Events.

Basil Pao to doświadczony fotografik. Był m.in. dyrektorem artystycznym w filmie Stevena Spielberga "Indiana Jones i świątynia zagłady", a później autorem specjalnej sesji zdjęciowej i asystentem reżysera Bernardo Bertolucciego podczas realizacji "Ostatniego cesarza". W 1988 r. towarzyszył Michaelowi Palinowi i jego ekipie podczas wyprawy z Hong Kongu do Szanghaju w związku z serialem BBC "W 80 dni dookoła świata". Był autorem zdjęć do książki pod tym samym tytułem.

Adventure & Music Meeting

Podczas festiwalu będzie również okazja, by posłuchać koncertu Janusza Grzywacza na instrumenty klawiszowe. Fantastyczna improwizacja i barwna kompozycja dźwięków!

Ekstremalna mieszanka żywiołów, wspaniali goście, pasjonujące opowieści, emocjonujące filmy, fotografia i filmowanie sportowych przygód z dużą dawką adrenaliny. Na Explorers Festiwal zapraszamy między 16 a 20 listopada do Łodzi.

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie imprezy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.