Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Na szczytach świata

Spotkania z wybitnymi himalaistami, Darkiem Załuskim, Anną Czerwińską, Ryszardem Pawłowskim, emocjonujące filmy o wspinaczce na najwyższe szczyty świata, a wśród nich ciekawy dokument Jerzego Porębskiego ?Kukuczka?. Tak zapowiada się VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich.

Goście

O zdobywaniu szczytów świata opowiadać będą m.in. Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Olga Morawska, Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski, Mieczysław Bieniek. W drogę na najwyższy szczyt Karakorum, jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników, widzów zabierze Darek Załuski w pokazie "K2 północnym filarem". Prelekcję Darka będzie można zobaczyć dwukrotnie, 13 i 16 grudnia o godz. 20.30.

Filmy

Podczas przeglądu filmem o górach opowiadać będzie m.in. Jerzy Porębski w swoim najnowszym dokumencie "Kukuczka". Jeden z najwybitniejszych himalaistów, drugi człowiek w historii, po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni legendarni himalaiści oraz najbliższa rodzina. Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich. Czy w obecnej dobie może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja? O tym wszystkim w filmie opowiadać będą m.in. żona Jerzego Kukuczki, Cecylia, syn Wojciech i himalaista Reinhold Messner.

"Reel Rock Tour 2010" to kolejny emocjonujący obraz, który będzie można zobaczyć na festiwalu. Pełen adrenaliny blok filmowy: "The Hulk", "First Round First Minute", "Fly or Die", "Down and Out and Under", "The Hardest Moves", "The Swiss Machine". W filmach zobaczymy ekstremalne wyczyny Ueliego Stecka, który pokonuje rekord szybkości w wejściu na Eiger. Dave MacLeod i Andy Turner próbują powtórzyć wyczyn, jakiego 50 lat wcześniej dokonali Jimmy Marshal i Robin Smith, wspinali się przez tydzień po Ben Navis. Jako pierwsi pokonali sześć zimowych tras dzień po dniu, włączając Orion Face Direct. Swoją wspinaczką, Dave MacLeod i Andy Turner chcą oddać honor wielkim poprzednikom. "Reel Rock Tour 2010" to ekstremalne doznania dla miłośników adrenaliny. Cykl filmów został nagrodzony na tegorocznym Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Szczegółowy program imprezy poznamy około 15 listopada.

Najlepsi wspinacze, emocjonujące filmy, niezwykłe opowieści ze szczytów świata. Na tegoroczny Warszawski Przegląd Filmów Górskich zapraszamy między 8 a 11 grudnia do Kinoteki.