Jest to pierwsza od wielu lat impreza tego typu w Warszawie. W morski klimat widzów wprowadzi kapitan Janusz "Zbieraj" Zbierajewski. Wspaniały gawędziarz, kapitan Zawszy Czarnego, który prowadzi rejsy w ramach projektu "Zobaczyć Morze".
Regaty, czyli wyścig z czasem
Pierwszego dnia przeglądu wyświetlone zostaną projekcje z cyklu "Regaty". Film "Kapitan" Zdzisława Jankowskiego zrealizowany podczas światowego Zlotu żaglowców w 1972 roku, pokazuje sylwetkę wieloletniego kapitana Daru Pomorza, Kazimierza Jurkiewicza. Pod jego dowództwem Dar Pomorza odniósł brawurowe zwycięstwo na jednym z etapów Operacji Żagiel 1972. Dokument jest emocjonującą relacją z wyścigu pomiędzy Darem a dwoma sławnymi i wielkimi żaglowcami: amerykańskim Eagle oraz niemieckim Gorch Fockiem na trasie ponad 600 mil.
W cyklu "Regaty" na uwagę z pewnością zasługuje film "Na głęboką wodę" w reżyserii Louise'a Osmonda. Rok 1968, dziewięciu śmiałków w regatach Golden Globe, pierwszym w historii samotnym wyścigu dookoła świata, non-stop, bez zawijania do portów i bez możliwości uzyskiwania jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Film jest poświęcony Anglikowi Donaldowi Crowhourstowi, żeglarzowi który, mimo braku solidnego doświadczenia morskiego, buduje prototypowy jacht i tą niedokończoną jednostką staje do wyścigu w ostatnim, wg regulaminu, możliwym dniu startu. Wypływa na ocean, którego nie zna, na którym czuje się obco, który budzi w nim niepokój. Mimo to wierzy, że dzięki wygranej w regatach odmieni swój los.
Morze i wolność
Wieczorny cykl filmów "Morze i wolność" zainauguruje nagrodzony Oscarem dokument "Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik" zrealizowany przez Thora Hayerdahla w 1947 roku. Epokowa podróż na inkaskiej tratwie 5 Norwegów i jednego Szweda przez Atlantyk. Był to nie tyle eksperymentem naukowy na potwierdzenie tezy o zasiedleniu Polinezji przez Amerykanów, ale przede wszystkim dowód na to, że kilku trzydziestolatków przy odpowiedniej determinacji jest w stanie zmienić świat.
Niewątpliwą gratką dla miłośników polarnych wypraw będzie film Konstantego Kulika "W poszukiwaniu legendy". Dokument ilustrujący rejs sześciu młodych ludzi na jachcie Stary na Dalekiej Północy. Dokładnie w setną rocznicę pokonania North-West Passage przez polarnika Roalda Amundsena, grupa polskich żeglarzy postanowiła powtórzyć wyczyn Norwega. 19 września 2006 roku wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa, załoga jachtu Stary zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się najmłodszą załogą w historii jego podbojów. Podczas przeglądu będzie także okazja, by spotkać się z reżyserem filmu.
Człowiek i morze
Drugiego dnia przeglądu rozpocznie się cykl "Człowiek i morze". "I żeglarz Rzeczpospolitej" w reżyserii Wojciecha Jankowskiego to wspomnienie pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego gen. Mariusza Zaruskiego. Kapitana Zaruskiego wspominają jego podkomendni z "Zawiszy Czarnego": Witold Bublewski, Michał Sumiński i Antoni Hercegel.
Natomiast "Kapitan kapitanów" zrealizowany przez Andrzeja Androchowicza przedstawia sylwetkę słynnego "Macaja", czyli kapitana Konstantego Maciejewicza. Film jest także opowieścią żaglowcu, z którym, od jego pierwszych dni pod polską banderą, związany był kapitan Maciejewicz. Jednego z najbardziej znanych polskich kapitanów wspominają m.in. Antoni Ledóchowski, czy pierwsza polska kobieta-kapitan Danuta Walas-Kobylińska.
Cykl "Człowiek i morze" to także okazja, by zobaczyć reportaż kpt. Krzysztofa Baranowskiego "Konstruktor żaglowców" opowiadający o konstruktorze największych polskich żaglowców, Zygmuncie Choreniu. Film pokazuje Chorenia i jego zespół konstruktorów podczas powstawania żaglowca Pogoria. Widzimy Pogorię podczas pierwszych próbnych rejsów, sprawdzanie maszynowni, pierwsze stawianie żagli na Pogorii, ujawnianie i omawianie usterek. Obowiązkowa pozycja do obejrzenia dla każdego kto chociaż raz pływał na tym żaglowcu lub myśli o rejsie na nim.
Morze na fotografii i filmowym obrazie
Uzupełnieniem prelekcji filmowych będą spotkania pt.: "Morze i film" i "Morze wyjdzie, a może nie..". Warsztaty poświęcone tematyce fotografowania i filmowania morza poprowadzi żeglarz i reżyser Andrzej Radomski. Spotkania odbędą się drugiego dnia przeglądu w warszawskiej Tawernie Korsarz.
Jedyna taka impreza w Warszawie, unikalne filmy z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i światowego żeglarstwa, morskie opowieści kapitana Janusza Zbierajewskiego. To właśnie Przegląd Filmów Żeglarskich "JachtFilm". Wszystkich sympatyków żeglarstwa zapraszamy do kina Wisła między 19 a 20 listopada.
Szczegóły dostępne na oficjalnej stronie festiwalu.