Krakowski Festiwal Górski: prawdziwe święto gór

Najlepsi wspinacze, wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy i doskonałe kino górskie. To właśnie 9. Krakowski Festiwal Górski, który odbędzie się między 2 a 4 grudnia na scenie Uniwersytetu Ekonomicznego.

Od wielu lat wśród festiwalowych gwiazd, obok naszych rodzimych wspinaczy, goszczą również wielkie osobowości światowej sceny. W tym roku na KFG zobaczymy Seana Villanueva, Nicolasa i Oliviera Favresse, tegorocznych laureatów prestiżowego Złotego Czekana, nagrodzonych za wytyczenie dziewięciu dróg na nadmorskich klifach południowego i zachodniego wybrzeża Grenlandii.

O górach najwyższych opowiadać będzie wybitny włoski himalaista Simone Moro, który w wspólnie z Denisem Urubko i Cory Richardsem dokonał w tym roku pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum II (8036 m n.p.m.). To jednocześnie już trzeci ośmiotysięczny szczyt zdobyty przez Moro zimą. Wcześniej były to Shisha Pangma w 2005 roku i Makalu w 2009 roku. Historię Moro uzupełni jeden z najlepszych himalaistów świata, Denis Urubko, który również zjawi się na scenie Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Jak zawsze osobne miejsce należy się wspinaniu w skałach, a to na najwyższym światowym poziomie zaprezentuje w Krakowie Hiszpan Dani Andrada, niezmordowany eksplorator, autor niezliczonej ilości ekstremalnych dróg, w tym dwóch 9b - Ali Hulk Extension SD i Delincuente Natural Extension. Obie drogi w jaskini Ali Baba w Rodellarze.

Tradycyjnie na KFG pojawią się stałe punkty programu, w tym przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmowy i Konkurs Polskiego Filmu Górskiego. Na ekranie zobaczymy najlepsze obrazy z całego świata, a polskie produkcje zawalczą o Grand Prix KFG 2011.

Nie zabraknie również spotkań z wybitnymi osobowościami polskiego wspinania, odbędą się liczne pokazy i prelekcje o najdalszych zakątkach świata, zobaczymy też doskonałe zdjęcia na wystawach fotografii górskiej.

Krakowski Festiwal Górski od lat mocno angażuje się w edukację górską. Także w tym roku będą miały miejsce prowadzone przez specjalistów warsztaty i szkolenia z bezpiecznego poruszania się po górach.

Gorącą atmosferę festiwalu podgrzeją do czerwoności emocjonujące Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Podczas festiwalu odbędzie się również kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej z licznymi promocjami i konkursami dla uczestników.

KFG to prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić!

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu