Reinhold Messner: filmem opowiadając o górach

Barwy pionowego świata, spotkania człowieka z górskimi szczytami, relacje z dziką przyrodą - tak zapowiadają się dwa nowe filmy wybitnego włoskiego himalaisty Reinholda Messnera.

"Przez pewien czas przygotowywałem materiały do dwóch filmów. Praktycznie scenariusze są już gotowe, a tematyka koncentruje się na relacjach człowieka z dziką, górską przyrodą" - dowiadujemy się z wywiadu, którego Messner udzielił dla czasopisma "Focus".

Na szczytach świata

Reinhold Messner jest pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie Korony Himalajów. Zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników świata łącznie zajęło mu 16 lat. Tego wyczynu dokonał w 1986 roku.

Messner podczas wspinaczki preferował styl alpejski. Zakładał minimalną ilość obozów i poręczówek. Nie korzystał też z butli tlenowych. W 1978 roku, himalaista wraz z Peterem Habelerem właśnie w taki sposób zdobył Mount Everest. Dokonując tego wyczynu, Messner stał się pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie Czomolungmy nie korzystając z butli tlenowych.

W pustynnym żarze i lodach południa

Reinhold Messner to nie tylko miłośnik gór, to także pasjonat przygody i dalekich podróży. W 1990 roku Włoch razem z Arvedem Fuchsem zdobył pieszo biegun południowy. Przejście tej lodowej krainy zajęło im 92 dni. Rok 2004 to kolejne wyzwanie. 60-letni wówczas Messner postanowił samotnie przejść pustynię Gobi. Wyruszył ze wschodniego krańca pustyni. Wspierany przez wędrownych pasterzy, przebijał się na zachód, przemierzając najpierw wschodnią i południową Gobi, a następnie kamieniste pustkowie w jej centralnej części. Przewędrował zachodnią Gobi i po pokonaniu gór Ałtaj dotarł do Ułan Bator.

W książkach i na filmowym obrazie

Swoje wyprawy Reinhold Messner upamiętnił w książkach, których napisał około 50. Jedną z najbardziej poruszających publikacji jest "Naga Góra". Książka ta powstała po wyprawie Messnera na Nanga Parbat w 1970 roku, gdy podczas wejścia na szczyt flanką Rupal zginął jego młodszy brat Günter.

Reinhold Messner jest także współautorem scenariuszy filmowych. Współtworzył m.in. scenariusz do filmu Wernera Herzoga "Krzyk Kamienia". Historia braci Messner stała się również inspiracją do filmu Jospeha Vilsmaiera "Nanga Parbat", który ukazał się na ekranach kin w 2010 roku.