Filmowo na szczytach świata

Trening biegowy z mistrzem Piotrem Hercogiem, freeskiing po austriackich stokach, trudna droga na szczyt Cerro Corcovado, pionowy świat Jerzego Kukuczki. Tak rozpoczyna się pierwszy dzień Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Sportowo filmowo

Pierwszy dzień stoi pod znakiem filmów i krótkich przerywników sportowych. Piotrek Hercog, zawodnik zespołu Salomon Suunto o godzinie 14.00 rozpocznie godzinny trening biegowy. A z Piotrkiem biegać warto, bo to rekordzista Biegu Rzeźnika i piąty zawodnik ultramaratonu w Krynicy. Treningi z nim i jego kolegami z zespołu będą odbywały się codziennie w pięknym terenie nad Stawami Biskupimi.

Po treningu o godzinie 15.30 rozpoczną się pokazy filmów konkursowych. W pierwszym bloku wart uwagi jest obraz Łukasza Gabryelskiego "People of the White House". Nakręcony w młodzieżowym stylu pokazuje fenomenalnych, młodych freeriderów, którzy wykonują karkołomne ewolucje na stokach Austrii czy Szwajcarii. W filmie występują przede wszystkim narciarze związani z Zakopanem: Szczepan Karpiel, Jan Krzysztof, Robert Szul, Tomek Paździor, Staszek Karpiel czy Andrzej Osuchowski.Dwaj bohaterowie filmu, Szczepan Karpiel i Jan Krzysztof w 2014 roku będą reprezentować nasz kraj na olimpiadzie w Soczi, gdzie freestyle narciarski będzie dyscypliną pokazową.

Wspinaczka po francusku i Jerzy Kukuczka

Dla równowagi będzie też półgodzinny obraz z Francji "Parenthese a 8000m" Francois Damilano. Wiosną 2009 roku reżyser dołączył do ekspedycji na Manaslu (8163 m n.p.m.) a film jest próbą uwiecznienia tej przygody. Zawiera wywiady z uczestnikami, pokazuje motywacje, walkę ze słabościami i wspinanie jako sztukę przyjmowania tego, co daje natura.

Natomiast późnym popołudniem będzie można zobaczyć film pt. "Kukuczka" Jerzego Porębskiego. Reżyser z doświadczeniem w temacie (nakręcił m.in. dokument "Ratunek nadchodzi z nieba" o ratownictwie śmigłowcowym w Tatrach) stworzył kompleksowy dokument o Jerzym Kukuczce, którego przedstawiać właściwie nie trzeba. A gdyby jednak - Kukuczka był najsłynniejszym polskim himalaistą, drugim po Reinholdzie Messnerze człowiekiem z Koroną Himalajów. W filmie, który niedawno miał swoją premierę, występują m.in. żona Celina i syn Wojtek, Messner, Kurt Diemberger, Carlos Carsolio czy Krzysztof Wielicki. Oryginalne materiały pochodzą z wypraw w latach 70-tych i 80-tych.

Drugim z ważnych filmów w tym bloku będzie szkocki "Single Handed" Paula Diffleya. Opowiada historię Kevina Shields'a, zaciętego alpinisty. Na jego wyczyny czasami aż trudno patrzeć, ma się ochotę po prostu zasłonić oczy. To wspinanie bez ograniczeń, kalkulowanie ryzyka i przesuwanie granic. Tylko dla odważnych.

Na szczyt Cerro Corcovado

Na wieczór propozycją jest amerykański obraz "180 South" ("180 Stopni na południe"), który zostanie wyświetlony w Kinoteatrze, ale już poza konkursem. Obraz Chrisa Malloya jest filmem drogi, odtworzeniem nie do końca udanej podróży Yvona Chouinarda, założyciela firmy Patagonia i Douga Tompkinsa, twórcy The North Face. Celem wyprawy, która odbyła się w 1968 był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej.

Natomiast od godz. 21.00 będzie można zobaczyć filmy Tomka "Banana" Banasiewicza. Tomek uczestniczył w wyprawach wysokogórskich, podczas których prowadził badania nad chorobą wysokościową i nakręcił m.in. kontrowersyjny film "Emocje Dirana". Ze względu na scenę finałową, uznany został za daleko posunięty eksperyment obyczajowy i estetyczny. W tym roku w Lądku wyświetlone zostaną jednak inne obrazy tego reżysera: "Jak nie zdobyłem Fitz Roya", "Tam", "Spadając" czy "Rządza".

Na zakończenie dnia warto wziąć udział w Górskiej Imprezie Integracyjnej. Zabawa każdego dnia przeglądu rozpoczynać się będzie o godz. 21.30 w klubie Lądek Base Camp. Festiwal potrwa do 25 września.

Informator festiwalowy i program przeglądu dostępny na stronie festiwalu .