Przegląd w Lądku: niezwykli ludzie gór

Filmy zapierające dech w piersiach, zdjęcia z najdalszych zakątków świata, szusowanie po stokach Himalajów, wyczerpujący bieg na najwyższy szczyt Kaukazu, a przede wszystkim niezwykli pasjonaci gór. Tak zapowiada się Przegląd Filmów Górskich, który odbędzie się między 20 a 25 września w Lądku Zdroju.

Od szesnastu lat do Lądka zjeżdżają się miłośnicy gór. Na festiwalu spotkamy m.in. himalaistów, którzy stanęli na najwyższych szczytach świata, narciarza, który szusował po stokach Korony Ziemi, a także pierwszą kobietę, która w rekordowym czasie wbiegła na szczyt Elbrusa. Gośćmi przeglądu będą m.in.:

Darek Załuski

W tym roku Darek uczestniczył w International K2 North Pillar Expedition 2011 - wyprawie Gerlindy Kaltenbrunner na ostatni brakujący szczyt do jej Korony Himalajów.  23 sierpnia stanął na szczycie K2. Dla Darka K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na: Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Zamiłowanie do gór łączy z pasją filmową. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym wielu wypraw na najwyższe góry świata. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich z udziałem naszych czołowych alpinistów - Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika czy Piotra Morawskiego, a także światowej sławy Włocha - Simone Moro. Jego filmy otrzymały nagrody zarówno w Polsce, jak i na świecie. "Przypadki pani Ani", o Annie Czerwińskiej, wyróżniono na festiwalach w Vancouver, Moskwie, Trydencie, Sliwen i zakwalifikowano do Banff World Tour. Natomiast "Ciao Martina", o Simone Moro, otrzymał nagrodę Camera Extreme na festiwalu w Sliwen. Na przeglądzie w Lądku Darek opowie o zimie w Himalajach i zdobywaniu K2.

Davo Karnicar

Festiwal odwiedzi również gość ze Słowenii, Davo Karnicar. Jest instruktorem narciarskim, przewodnikiem górskim i przewodnikiem narciarskim, a przede wszystkim pierwszym człowiekiem, który wspiął się, a potem zjechał na nartach z najwyższych wzniesień, na wszystkich siedmiu kontynentach. Jest też pierwszym człowiekiem, któremu udało się bez przerwy zjechać na nartach 3,400 metrów ze szczytu Mount Everest, do obozu, przy lodowym wodospadzie Khumbu. Po 7 najwyższych górach coraz częściej rozmyśla o K2. Dla tej góry z pewnością nie zostawi nart w domu Na festiwalu Davo opowie o szusowaniu po stokach Korony Ziemi i zaprezentuje swój film "7 Summits".

Ola Dzik

Tegoroczna zdobywczyni ośmiotysięcznika Gaszerbruma II podczas damskiej wyprawy. Na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata - Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race, ustanawiając zarazem kobiecy rekord w biegu na szczyt - 5h 04 min. Podczas przeglądu Ola opowie o swoim pionowym świecie i zaprosi do rozmów o życiu.

Nikolay Shustrov

Rosyjski himalaista, przewodnik wysokogórski, organizator biegu na najwyższy szczyt Kaukazu "Elbrus Race". Powie jak się biega i jeździ na nartach w Rosji, i dlaczego gdy rząd na Kremlu walczy z "terrorystami", on nie może organizować zawodów w dolinie Baksan.

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski

Tworzą jeden z najbardziej skutecznych teamów alpinistycznych w Polsce. Przez ostatnią dekadę żaden polski alpinista nie wytyczył  tylu nowych, wielowyciągowych dróg klasycznych co oni. Wspinali się na dziewicze ściany od Alaski po Madagaskar,  od Grenlandii po Malezję, od Meksyku po pustynne wieże w Mali, od Wietnamu po Himalaje. Eliza i David mają na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Kolosa w kategorii alpinizm, Jedynkę - prestiżową nagrodę środowisk górskich za najważniejsze dokonanie roku, czy nominacje do nagród National Geographic Traveler, a także nominacje do najważniejszej alpinistycznej nagrody na świecie - Złotego Czekana. Oprócz diaporam i slajdów, będą odpowiadać na pytania i wątpliwości dotyczące przejścia "Golden Lunacy".

Anna Czerwińska

Anna Czerwińska swoją ponad 40-letnią karierą alpinistyczną udowodniła, że jest to sport nie tylko dla szaleńców. W latach 70-tych i 80-tych wraz z Krystyną Palmowską stworzyły jeden z najlepszych zespołów w historii kobiecego alpinizmu. Ma na swoim koncie 6 zdobytych ośmiotysięczników, jest też pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. Swego czasu była także najstarszą kobietą, która zdobyła Everest. Swoje górskie przygody opisywała w licznych książkach. Ostatnio sporym powodzeniem cieszy się cykl wspomnień z cyklu "GórFanka", obrazujący całą jej górską ścieżkę. Na festiwalu opowie m.in. o zdobywaniu szczytu K2 ćwierć wieku temu.

Marcin Świerc i Piotr Hercog

Rekordziści Biegu Rzeźnika, członkowie Salomon Suunto Team. Codziennie rano będzie można pobiegać w ich towarzystwie, w sobotę wystartować w zawodach Lądek Trail Running, a w przerwach porozmawiać o treningach i wszystkich niedogodnościach z tym związanych.

Wspaniali goście, górskie opowieści, mnóstwo ciekawych filmów, niezwykłych zdjęć i okazja, by wygrać wyprawę w Himalaje! Zapraszamy do Lądka!

Szczegółowy program imprezy dostępny na oficjalnej stronie festiwalu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.