Wyprawa trekkingowa w góry - jak się przygotować?

Spacery po górach to przyjemny sposób, aby się zrelaksować. Letnia pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a widoki zapierają dech w piersiach. Pamiętajmy jednak, że nagłe zmiany temperatury w górach zdążają się bardzo często musimy, więc odpowiednio ubrać się na wycieczkę.

Niestety na polskich szlakach wciąż można spotkać turystów, którzy spacerują w sandałach czy klapkach. Należy pamiętać, że buty w górach to podstawa naszego bezpieczeństwa. Jeżeli są nieodpowiednie możemy szybko skręcić lub złamać nogę, a na niebezpieczniejszych trasach nawet poślizgnąć się i spaść. Dlatego wybierajmy modele wysokie za kostkę, chroniące przed wyginaniem, na twardej podeszwie. Najlepiej zdecydować się na buty nieprzemakalne. Przed zakupem możemy sprawdzić ceny w Internecie. Pamiętajmy również, aby wybraną parę kilka dni rozchodzić przed wyjściem w góry.

Kiedy wychodzimy z pensjonatu, bardzo często jest ciepło, więc ubieramy się lekko. Jednak pogodach w górach zmienia się szybko. Dlatego też powinniśmy ubierać się warstwowo i w zależności od temperatury zakładać lub zdejmować, kolejne warstwy. Zawsze zabierajmy ze sobą bluzę z polaru. Jest on lepszy niż wełna, ponieważ nie traci swoich właściwości nawet, kiedy się zmoczy. Decydując się na zakup polaru na lato wybierzmy tzw. setkę, czyli polar o gramaturze 100 g/m2, ponieważ będziemy mogli go złożyć do niewielkich rozmiarów. Nie zabezpieczy nas jednak przed większymi chłodami, np. zimą.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.