Wspinaczka. 500 metrów pionowej ściany bez asekuracji. Niezwykły wyczyn Alexa Honnolda [WIDEO]

- Zanim Alex spróbował pokonać ścianę bez asekuracji, wspięliśmy się na nią cztery razy z linami. Musiał zapamiętać setki chwytów, a ja byłem przerażony jej złożonością - mówi kolega Honnolda, Cedar Wright. Amerykanin dokonał jednego z najtrudniejszych przejść w historii wspinaczki bez asekuracji.

El Sendero Luminoso w Meksyku to droga, którą w 1984 wytyczyli Jeff Jankson i Kurt Smith. Na wspinacza czeka tam ponad 500 metrów trudnej, pionowej ściany. Dla interesujących się wspinaczką możemy napisać, że droga ma 15 wyciągów, z których aż 11 wycenianych jest od 7a do 7c (stopnie trudności we wspinaczce).

- Alex na pewno powie, że to nic takiego, ale ja mogę wszystkich zapewnić - to jedna z najwybitniejszych w historii wspinania na wielkich ścianach droga pokonana bez liny - mówi Cedar Wright, wielokrotny partner Honnolda.

Razem w ciągu tygodnia pokonali ścianę cztery razy. Honnold zapamiętał w tym czasie wszystkie chwyty. Musiał, bo kiedy później wszedł w ścianę bez żadnej asekuracji, nie było już odwrotu.

- Kiedy cztery razy wspinaliśmy się z Alexem z asekuracją, to za każdym razem byłem pod wrażeniem, jak bardzo trzeba być czujnym na tej ścianie. Trzeba zapamiętać setki chwytów. Są momenty, kiedy tylko koniuszki palców łączą cię ze ścianą - opowiada Wright.

Poniżej wideo z wspinaczki Honnolda na El Sender Luminoso.

 

A co powiedział Honnold?

- Droga była prosta. Kiedy tylko zacząłem się wspinać, to odniosłem wrażenie, że wszystko idzie świetnie. Nic nie zepsułem, żadnego ustawienia stóp. Jak w balecie - powiedział Honnold.

Alex Honnold urodził się w 1985 w Sacramento (USA). W świecie wspinaczkowym jest znany ze swoich szybkich przejść, ale przede wszystkim ze wspinaczki bez asekuracji (po ang. free solo , w polskim żargonie wspinaczkowym to po prostu wspinaczka ''na żywca'').