Lider Animator. Ścianka wspinaczkowa dla tułaczy

Na początku października w Szkole Podstawowej nr 215 im. Piotra Wysockiego powstanie kolejna w Warszawie ściana wspinaczkowa. Jedna z pierwszych na Pradze. - To miejsce dla tułaczy, którzy wcześniej musieli jeździć ze swoimi dziećmi po całej Warszawie w poszukiwaniu ścianki - opowiada Maria Łodygowska, nauczycielka wychowania fizycznego i laureatka konkursu Lider Animator.

Warszawiacy, którzy lubią się wspinać, mają do wyboru co najmniej kilkanaście działających regularnie ścianek wspinaczkowych. Na Pradze można je policzyć na palcach jednej ręki.

- To za mało. Słyszę od rodziców, że muszą tułać się z dziećmi po całym mieście. Pomysł stworzenia ścianki wspinaczkowej kiełkował od wielu lat w naszych głowach. Kochamy wspinaczkę - ja, inni nauczyciele wychowania fizycznego, nasz informatyk. Wielu rodziców naszych uczniów też się wspina, więc tworzymy grupę, która naprawdę wie, czego chce - opowiada Maria Łodygowska.

W 2007 roku dzięki jej staraniom w Szkle Podstawowej nr 215 utworzono klasy pływackie, chociaż na początku nauczycielka miała obawy, czy to nie za duże wyzwanie. Później wpadła na pomysł, żeby spróbować ćwiczyć z uczniami na sprzęcie do nordic walking. Znów się udało.

- Z konkursu Lider Animator dostaniemy 13 tysięcy złotych. Nie wystarczy na całą ściankę, ale resztę potrzebnych pieniędzy jakoś zgromadzimy. 1 października ma odbyć się montaż na sali gimnastycznej, następnego dnia przeprowadzimy szkolenie dla nauczycieli i otwieramy! Chcemy, żeby nasza ścianka była dostępna dla wszystkich - dla uczniów, rodziców, lokalnych środowisk. Dzieci, kiedy się o niej dowiedziały, były zachwycone. Mają już basen, różne boiska, a to uatrakcyjni nasze zajęcia. Mam nadzieję, że nasza szkoła stanie się miejscem spotkań dla ludzi z pasją i pomoże bardziej zaangażować rodziny w wychowanie fizyczne dzieci. Taka ścianka wspinaczkowa jest również alternatywą dla osób nie odnajdujących się w grach zespołowych. Fakt, że ścianka powstanie, to dla nas nagroda za wytrwałość - cieszy się nauczycielka.

Konkurs Lider Animator był skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów sportu, trenerów oraz wszystkich osób prowadzących i organizujących projekty oparte na aktywności fizycznej. Celem, było zwiększenie aktywności fizycznej Polaków poprzez wyszukiwanie i propagowanie liderów aktywności fizycznej oraz finansowe wsparcie realizacji ich projektów. To pierwsza edycja konkursu.

Więcej o projekcie i laureatach na stronie www.lideranimator.pl