Hansjörg Auer i bracia Pou w Perfection Valley na Ziemi Baffina

Wyprawa do Perfection Valley, wytyczenie i klasyczne przejście nowych dróg wspinaczkowych na nieeksplorowanych dotychczas ścianach skalnych Ziemi Baffina. To wyzwanie jakiego podejmą się wspinacze Iker i Eneko Pou oraz Ben Lepesant pod przewodnictwem Hansjörga Auera.

Dołącz do nas na Facebooku

- W zeszłym roku, podczas podróży po Ziemi Baffina trafiłem na Google Earth na zdjęcie niesamowitej ściany. W podpisie znalazłem współrzędne (N 69.89417°; W 69.24972°) i nazwę Perfection Valley. Wiedziałem, że muszę odnaleźć to miejsce. Celem naszej wyprawy będzie nie tylko sama wspinaczka, ale także przeżycie niesamowitej przygody - mówi Hansjörg Auer.

Perfection Valley, Ziemia BaffinaPerfection Valley, Ziemia Baffina Fot.: Jason Briner

Perfection Vally położona jest w jednej z odnóg fiordu Inugsuin, na wschodnim wybrzeżu Ziemi Baffina, największej wyspy Archipelagu Arktycznego i drugiej pod względem wielkości, po Grenlandii, wyspy Arktyki.

Hansjörg Auer Hansjörg Auer  Fot.: Damiano Levati.

Perfection Valley odwiedzali dotychczas jedynie naukowcy. Uczestnicy ekspedycji spędzą tam dwa miesiące. Jednym z niebezpieczeństw, na które muszą być przygotowani,  będzie spotkanie z niedźwiedziami polarnymi. Ponad 600 kilometrów jakie dzieli Perfection Valley od najbliższej bazy helikopterów sprawia, że jakakolwiek akcja ratunkowa będzie bardzo trudna, a czasami niemożliwa.

Ziemia BaffinaZiemia Baffina Fot.: Jason Briner

Hansjörg Auer - austriacki wspinacz, przygodę z górami rozpoczął w wieku 12 lat, jedne z jego ostatnich osiągnięć to m.in. pierwsze klasyczne przejście Hallucinogen Wall w Black Canyon w USA w 2011 roku oraz otwarcie drogi wspinaczkowej Bruderliebe na południowej ścianie Marmolady.

Hansjörg AuerHansjörg Auer Fot.: Damiano Levati

Hiszpanie Iker i Eneko Pou tworzą jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczkowych duetów. Wspólną wspinaczkę rozpoczęli około 1992 roku. Eneko poza wspinaczką skałkową zrealizował się też wspinaczką lodową i narciarstwem wysokogórskim. Iker, podobnie jak brat, odniósł liczne sukcesy wspinaczkowe. Na swoim koncie ma ponad 70 dróg wycenionych od 8c (5.14b) do 9a (5.14d).

Bracia Iker i Eneko PouBracia Iker i Eneko Pou Fot.: Damiano Levati

Pochodzący z Luksemburga Ben Lepesant, jak sam żartobliwie przyznaje, ze wspinaczką związany jest odkąd tylko nauczył się chodzić. Doświadczenie zdobywał m.in. w Yosemite, wąwozie Paklenica, czy Dolomitach.

Więcej informacji o wyprawie można znaleźć TUTAJ.