Call for Climbers: znamy finałową szóstkę

W Zabrzu zakończyły się eliminacje "Call for Climbers". Znamy już wszystkich sześciu zawodników, którzy pojadą na polski finał Rockshow 2012 do Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku

Blisko 50 wspinaczy zjechało do Zabrza, aby w największej bulderowni na Śląsku - Salewa Blok zmierzyć się w ostatnim etapie polskich eliminacjach do międzynarodowej imprezy Rockshow 2012. Wcześniej "Call for climbers", czyli międzynarodowe poszukiwania najlepszych wspinaczy na starym kontynencie odbyły się już 30 marca w Poznaniu (świat wspinaczki Avana) i 31 marca we Wrocławiu (ściana wspinaczkowa Eiger).

W Zabrzu zawodnicy mieli do pokonania 12 problemów podzielonych pod względem trudności na cztery kategorie. Kiedy Michał Grzyb gospodarz Salewa Block dał sygnał do rozpoczęcia rywalizacji, bulderowcy mieli trzy godziny na uporanie się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Nie było łatwo!

Call for Climbers: znamy finałową szóstkęCall for Climbers: znamy finałową szóstkę Fot.: Dawid Hajok

Choć wspinacze w różnym tempie i każdy na swój sposób radził sobie z poszczególnymi przystawkami wszyscy zgonie stwierdzili, że dwa z postawionych przed nimi problemów wymagały tytanicznej pracy mięśni i wyjątkowej techniki. Liczył się też parametr. Bo kiedy entuzjazm i świeży zapał ustąpiły już miejsca podenerwowaniu i zmęczeniu, walka pomiędzy wykruszającymi się zawodnikami stała się jeszcze bardziej zacięta, lecz do końca nie pozbawiona zasad fairplay.

Starty z dłoni naskórek i piekące z bólu mięśnie weryfikowały determinację z jaką zawodnicy przyjechali do Zabrza, aby walczyć o swój bilet na krakowski finał. Próbę sportowych charakterów czy też - jak z przekąsem mówili sami zawodnicy - bulderowej osobowości, najlepiej przeszli: młoda tarnowianka Sylwia Buczek, zawodniczka należąca do teamu Salewa oraz doświadczony śląski wspinacz Paweł Wyciślik.

Call for Climbers: znamy finałową szóstkęCall for Climbers: znamy finałową szóstkę Fot.: Dawid Hajok

Warto dodać, że do Zabrza Sylwia przyjechała tuż po powrocie ze Szwajcarii, gdzie udało jej się dokonać drugiego w swojej sportowej karierze przejścia, wycenianego w bulderowej skali na... 8a. Sylwia jest pierwszą polką, której udał się osiągnąć tak wysoki wynik. Tego wyczynu dokonała na drodze "Souvenir" w Chironico, jednym z najpiękniejszych bulderowych rejonów Szwajcarii, położonym we włoskim kantonie Ticino.

Tym samym Sylwia powtórzyła - już podczas pierwszego w tym sezonie zagranicznego wyjazdu - najmocniejsze jak dotąd bulderowe, kobiece przejście wśród zawodniczek z naszego kraju, potwierdzając swoje doskonałe przygotowanie. Jak sama mówi ten sezon będzie dla niej wyjątkowy, w ubiegłym - podczas blisko dwumiesięcznego pobytu w RPA udało jej się podnieść swoje sportowe umiejętności aż o dwa poziomy. Jak będzie w tym? Jej apetyt na kolejne sukcesy nie zmalał co pokazywała w Zabrzu uzyskując wynik równy najlepszym ze startujących mężczyzn.

Call for Climbers: znamy finałową szóstkęCall for Climbers: znamy finałową szóstkę Fot.: Dawid Hajok

Rozwspinana i pełna wiary we własne możliwości bez trudu poradziła sobie z większością problemów deklasując rywalki i awansując do krajowego finału Rockshow 2012. Podczas imprezy, która już 2 lipca odbędzie się w wyrobisku po dawnym kamieniołomie Zakrzówek, popularnym obecnie miejscu wspinaczy skałkowych w Krakowie, zawodników oglądać będą członkowie zespołu SALEWA alpinieXtreme.

Drugi z zabrzańskich finalistów Paweł Wyciślik, który - jak się okazało - nie może wystąpić w Krakowie swój zwycięski bilet oddał Markowi Chłopasiowi, zawodnikowi, z którym zaledwie chwilę wcześniej stoczył zacięty bój o pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn. Obaj wspinacze dobrze się znają tym niemniej sportowa postawa Wyciślika spotkała się z dużym uznaniem zabrzańskiej widowni.

Call for Climbers: znamy finałową szóstkęCall for Climbers: znamy finałową szóstkę Fot.: Dawid Hajok

Ze zwycięską parą z Zabrza w finale zmierzą się Łukasz Klein i Marta Wierszyłłowska z Poznania oraz Krzysztof Szalach i Katarzyna Rajchert-Żak z Wrocławia. Cała szóstka spotka się w centrum Krakowa gdzie rozegra się tegoroczny, polski finał SALEWA Rockshow.

Dwie najlepsze osoby - po jednej w kategorii kobiecej i męskiej - oprócz nagrody finansowej w postaci bonów zakupowych o wartości 300 Euro, pojadą na targi Outdoor Show do Friedrischafen 14-17 lipca, gdzie na stoisku SALEWY odbędzie się finał SALEWA ROCKSHOW 2012. Zwycięzca z całej stawki ze specjalnym biletem pojedzie na Mistrzostwa Świata we wspinaczce do Arco.

Więcej informacji o eliminacjach do SALEWA ROCKSHOW 2012 znajdziesz TUTAJ.