Bloco Open za nami. Sylwia Buczek i Kuba Jodłowski zwycięzcami

Sylwia Buczek i Kuba Jodłowski zostali zwycięzcami Bloco Open, największych bulderowych zawodów w Warszawie. Impreza odbyła się w sobotę 25 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku

W zawodach udział wzięło ponad 200 wspinaczy. Początkowo uczestnicy zmagali się w eliminacjach. Każdy z nich do pokonania miał 25 baldów w formule flash. Do finału zakwalifikowało się pięciu najlepszych zawodników.

Wśród kobiet w finałach znalazły się Sylwia Buczek, Marta Czajkowska, Małgosia Rudzińska, Ola Niemiec i Kasia Berbeka. Natomiast spośród mężczyzn do finałów zakwalifikowali się: Kuba Jodłowski, Aleksander Romanowski, Szymon Łodziński, Krzysztof Szalacha i Jakub Główka. Wspinacze mieli do pokonania 4 baldy.

Sylwia Buczek i Kuba Jodłowski zwycięzcami Bloco OpenSylwia Buczek i Kuba Jodłowski zwycięzcami Bloco Open Fot.: Bloco Open

Bouldering to rodzaj wspinaczki po niskich blokach skalnych, bez użycia sprzętu wspinaczkowego, tzn. lin, czy ekspresów. Jako rodzaj asekuracji stosuje się tzw. crashpady, czyli ułożone przy ścianie grube materace, na które w razie odpadnięcia upada wspinacz. Dla bezpieczeństwa, wspinacz jest dodatkowo spottowany, czyli asekurowany przez partnera, który rękami ochrania plecy i głowę wspinacza i "podtrzymuje" go w razie odpadnięcia od ściany.

Bouldering polega na pokonaniu drogi przy często małej liczbie ruchów, które zazwyczaj wymagają nie tylko techniki, ale też dużej siły. Ten rodzaj wspinaczki często odbywa się w przewieszeniu, co oznacza, że drogi boulderowe, choć krótkie, odznaczają się zazwyczaj dużym stopniem trudności.