Survivalowa wyprawa z Keen

Z końcem maja zostaliśmy zaproszeni przez markę obuwia KEEN oraz ekspertów z firmy Bushmen do Jury Krakowsko-Częstochowskiej na wyprawę survivalową połączoną z testem ekwipunku podróżniczego i szkoleniem survivalowym. Wyjazd wypadł rewelacyjnie! Jak się potem okazało, w równym stopniu co sprzęt, przetestowaliśmy także nasze charaktery!

Plan wyjazdu był ambitny: mieliśmy dotrzeć do Jaskini Jasnej i spędzić tam jedną noc, zdobywając wcześniej drewno na opał i rozpalając ognisko. Prognozy pogody zapowiadały silne opady, więc wyjazd zapowiadał się naprawdę ekscytująco!

aa Dorota Credo fot. Dorota Credo

Na szczęście organizatorzy i partnerzy akcji zadbali o nasz ekwipunek przez wyprawą. KEEN przewidział deszczową aurę i wyposażył nas w wodoodporne buty trekkingowe, które świetnie sprawdziły się na podmokłych szklakach krakowsko-częstochowskiej jury. O komfort podczas

aa a

BUSHMEN Travel Gear, polska marka sprzętu dla podróżników, dała nam natomiast niezbędny do przetrwania sprzęt: wielofunkcyjny nóż, krzesiwo, apteczkę i zestaw sznurków. Będziemy im wdzięczni przede wszystkim za survivalową wiedzę, którą przekazał nam bushmen z krwi i kości, właściciel firmy: Piotr Kowalski. Dzięki niemu nauczyliśmy się jak rozpalać ogień, ścinać grube gałęzie za pomocą noża i stworzyć namiot z folii NRC lub jej trwalszego odpowiednika Thermo Tap.

aa fot. Dorota Credo fot. Dorota Credo

Ekipa Bushmena pokazała nam również jak zmontować tzw. ramę "A", czyli genialną w swojej prostocie drewnianą konstrukcję, mającą zastosowanie w przeróżnych sytuacjach w warunkach polowych. Służyła nam m.in. jako element rożna nad ogniskiem, krzesła i sedesu. Jestem przekonany, że każdy z obecnych na wyprawie bloggerów podróżniczych dowiedział się od Piotra czegoś nowego!

aa fot. Dorota Credo fot. Dorota Credo

Po pracowitym wieczorze w terenie przyszedł czas na napełnienie brzuchów i przygotowanie miejsc do spania. Mimo trudności związanych ze sporą wilgocią udało nam się rozpalić ogień! Usiedliśmy na wspomnianych ramach "A", upiekliśmy królika, ziemniaki i warzywa. Przed spaniem rozgrzaliśmy się przy garze galicyjskiego wina J Choć niewiele osób znało się przed wyjazdem, pod koniec dnia mieliśmy już wrażenie, że znamy się od dawna!

aa fot. Dorota Credo fot. Dorota Credo

Najwięcej emocji dostarczył nocleg w jaskini! Nikt z ponad 20 osobowej grupy podróżników - bloggerów obecnych na wyjeździe nie miał wcześniej okazji nocować w takich warunkach. Na szczęście torby na odzież, karimaty i śpiwory zasponsorowane przez firmę Peme zdały egzamin znakomicie. Ponadto nad naszym bezpieczeństwem przez cały czas czuwała Grupa Jurajska GOPR, która wspierana jest przez KEEN.

aa a

Rano rozprostowaliśmy kości, rozpaliliśmy ponownie ognisko i z apetytem skonsumowaliśmy przygotowaną w garze nad ogniem jajecznicę z pokrzywami. Po śniadaniu zwinęliśmy obozowisko, posprzątaliśmy jaskinię i ruszyliśmy w drogę powrotną. Przed wyjazdem Tomek Motyl z GOPR oprowadził nas jeszcze po odbudowywanym Zamku w Smoleniu. Było rewelacyjnie!

 

KEEN: projektant i producent wysokiej jakości butów zarówno letnich jak i zimowych. W swoich kolekcjach ma modele trekkingowe, miejsce i użytkowe zarówno dla kobiet, mężczyzn jak i dla dzieci. Oprócz obuwia produkuje także torby i skarpety ( www.keen.pl )

BUSHMEN Travel Gear: projektant i producent Produkty tej marki, dzięki swej autentycznej użyteczności, wysokiej jakości i atrakcyjnej stylistyce z roku na rok zdobywają coraz większą rzeszę użytkowników ( www.bushmen.pl )

PEME - producent plecaków toreb, namiotów i śpiworów ( www.peme.pl )