''Polski himalaizm zimowy - przeszłość i przyszłość''. Nasz himalaizm w San Sebastian

W ramach ''Tygodnia Górskiego'' (''Semana de Montana'') w San Sebastian, baskijskim mieście, które wraz z Wrocławiem dzieli tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w dniach od 9 do 12 maja miały miejsce wydarzenia będące wyrazem uznania dla osiągnięć polskiego himalaizmu zimowego.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Madrycie, Urzędu Miasta San Sebastian, Klubu Wysokogórskiego z San Sebastian oraz Bilbao Mendi Film Festival.

Na projekt "Polski himalaizm zimowy- przeszłość i przyszłość" złożyły się: wystawa "Himalaje, Karakorum. Obrazki i glosy z gór" autorstwa Bogdana Jankowskiego, którą można oglądać do 10 czerwca w siedzibie Klubu Wysokogórskiego Club Vasco de Camping; konferencja; prezentacja książki oraz projekcje filmów.

W środę 11 maja w siedzibie wypełnionego po brzegi Teatro Principal miała miejsce  konferencja Krzysztofa Wielickiego, którego baskijska publiczność przywitała brawami na stojąco. Wzruszony powitaniem Krzysztof Wielicki barwnie opowiedział, posiłkując się przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentacją multimedialną, o swoich zimowych wyprawach oraz poinformował  o zamiarze zorganizowania międzynarodowej, zimowej wyprawy na jedyny, niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - K2.

Wykorzystując pobyt w San Sebastian Wielicki oficjalnie zaprosił do udziału w przygotowywanej wyprawie baskijskiego wspinacza Alexa Txikona, zimowego zdobywcy Nanga Parbat.

W tym samym dniu miała miejsce  prezentacja przetłumaczonej na język hiszpański książki "Ucieczka na szczyt" ("Escaladores de la Libertad") autorstwa Bernadette McDonald.

Na zakończenie Tygodnia Górskiego odbył się pokaz filmów o tematyce górskiej. Jednym z nich był ''Jurek'' Pawła Wysoczańskiego, film uznany za najlepszy film górski na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich MENDI FILM FESTIVAL w Bilbao.

Dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Klubami Wysokogórskimi z obu miast, rozpoczęto realizację kolejnego projektu, którego celem jest zorganizowanie wymiany pobytowej wrocławskich i baskijskich wspinaczy. Wyjazdy odbędą się w lipcu i sierpniu.