Kolejny rekord świata Mateusza Maliny!

Podczas zakończonych w sobotę XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu najlepszy polski nurek swobodny przepłynął pod wodą na jednym oddechu 285 m! Tego niesamowitego wyczynu Mateusz Malina dokonał w dyscyplinie dynamika w płetwach (DYN), a miejscem pierwszego rekordu świata ustanowionego w Polsce był najnowocześniejszy kompleks basenowy we wschodniej Polsce - Aqua Lublin.

Co o swoim niesamowitym wyniku miał do powiedzenia nowy rekordzista świata?

- Czuję, że to jeszcze nie jest mój maks.

Mateusz Malina to najbardziej utytułowany freediver w Polsce i jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych freediverów na świecie. Od piątku jest rekordzistą świata w dwóch z trzech basenowych dyscyplin we freedivingu. Wcześniejszy rekord świata - w konkurencji dynamika bez płetw - Mateusz Malina ustanowił w 2014 roku. Malina odnosi również sukcesy w dyscyplinach głębokościowych - jest aktualnym wicemistrzem świata w free immersion i brązowym medalistą MŚ w dyscyplinie stały balast bez płetw.

Zawody w Lublinie obfitowały w rewelacyjne wyniki. Oprócz rekordu świata Mateusza Maliny podczas mistrzostw padły 4 rekordy narodowe, dwa z nich ustanowiły Polki. Najpierw Adelina Hetnar-Michaldo wstrzymała oddech na 6 minut i 27 sekund, poprawiając ponad 5-letni rekord kraju, a po kilku godzinach Magdalena Solich przepłynęła pod wodą 168 metrów w dynamice bez płetw. Dwa pozostałe rekordy ustanowili obcokrajowcy: Łotyszka Ilona Bardiseva (114 m w dynamice bez płetw) oraz Czech Martin Valenta (8 minut 57 sekund w statycznym wstrzymaniu oddechu).

W zawodach wzięło udział 49 czołowych zawodników z Europy. Basenową mistrzynią Polski 2016 została Magdalena Solich, wicemistrzynią Julia Kozerska, a z brązowym medalem mistrzostw Polski wśród kobiet wyjechała z Lublina Brytyjka Alice Hickson. Mistrzem Polski 2016 został Mateusz Malina, na drugim stopniu podium stanął Czech Martin Valenta, a 3. w klasyfikacji generalnej mężczyzn był Michał Bochenek.

Dla wielu zawodników zawody były ostatnim testem przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się za 4 tygodnie. Znakomite rezultaty Polaków jedynie zaostrzyły apetyty kibiców.

- Od kilku lat zawodnicy z Polski przyzwyczajają nas do coraz lepszych rezultatów - mówi Radosław Gaca, prezes Stowarzyszenia Freediving Poland. - Nasza reprezentacja na mistrzostwa świata jeszcze nigdy nie była tak silna. Na zawody jedzie aż 9 zawodników, wielu z nich ma szanse na powrót do kraju z medalami.